Český management stárne. Průměrný ředitel má 50 let

Tereza Holanová Tereza Holanová
9. 2. 2012 16:33
V devadesátých letech bylo vedení českých spoelčností mladší, teď se rozdíl vyrovnal
Ranní káva nad Financial Times.
Ranní káva nad Financial Times. | Foto: Reuters

Praha - Mít ve vedení společností mladé lidi ještě stále není pro Česko typické. Průměrný manažer má u nás padesát let. Jak vyplývá z průzkumu Deloitte Corporate Governance v Česku, za posledních deset let se tento věk zvýšil o dva roky.

Celkový podíl padesátníků a starších osob mezi českými manažery činí zhruba 45 procent. Od začátku nového tisíciletí došlo k nárůstu o tři procenta. Podle studie v Česku přibývá starších osob ve vedení firem rychleji než ve světě.

Samotné zvyšování věku manažerů je totiž celosvětovým trendem, rozdílná je ale startovací čára. "Zatímco průměrnému českému manažerovi bylo v roce 2000 zhruba 48 let, průměrný manažer ve státech EU a v USA byl už tehdy padesátník," uvádí autoři.

Podle těch mělo Česko v devadesátých letech mladší manažery především v důsledku porevolučních změn ve vedení podniků, kdy chyběla celá jedna generace odborníků.

"Do budoucna očekáváme, že budeme dohánět svět a rozdíly se budou snižovat," myslí si Jan Spáčil z Deloitte.

Přibylo i šedesátníků

K zestárnutí pracovníků došlo především v dozorčích radách společností, kde počet padesátníků stoupl o více než pět procent. Ve statutárních orgánech firem jich zůstalo přibližně stejně.

Tato fakta podle studie rovněž kopírují trendy v cizině. "Ačkoliv historicky v kontrolních funkcích zasedají starší lidé než v řídících, u nás tento trend může souviset i s tím, že do dozorčích rad se v řadě firem přesunuli bývalí manažeři z porevoluční doby nebo se tyto někdy dobře placené funkce staly trafikami pro vysloužilé politiky a úředníky," komentuje Spáčil.

Za posledních deset let vzrostl i počet šedesátníků ve vedení firem. Na počátku tisíciletí jich zasedalo ve vysokých funkcích 9 procent, o dvanáct let později už jich bylo 14  procent . Mírný nárůst zaznamenali i manažeři v nejstarší věkové kategorii nad 65 let, kde poměr vzrostl ze 3 procent na 4,5 procenta.

"Nejstaršímu českému manažerovi z elitní stovky největších firem je 79 let, nejmladšímu naopak 21 let. Ti nejstarší zasedají zpravidla v orgánech tradičních průmyslových podniků a důlních společností, naopak u mobilních operátorů a IT firem je padesátník spíše vyjímkou," shrnuje Spáčil.

Deloitte se ve svém průzkumu, který studoval věkové složení lidí ve statutárních orgánech, dozorčích radách a na pozicích prokuristů, zaměřila na sto největších firem v České republice.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy