Česku hrozí pokuta z EU - za mléko

Redakce EKO, čtk
20. 2. 2006 14:00
Praha - Česká republika bude muset zaplatit do rozpočtu EU pokutu až 200 milionů korun za nadprodukci mléka. Uvnitř: VIDEO.

Podle dnešních Hospodářských novin totiž domácí farmáři překročí stanovenou národní kvótu produkce mléka.

Z dat ministerstva zemědělství vyplývá, že soukromníci vyrobí celkem až o dvacet milionů litrů mléka nad limit.

Pokutu by měli hradit jednotlivci, kteří přesáhli přidělené individuální kvóty. Zástupci zemědělců se dnes kvůli problému, který se týká stovek farem, sejdou s ministrem Janem Mládkem, píše deník.

Zemědělci podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby chtějí zkusit přesvědčit Brusel, aby Česku pokutu prominul. K výsledkům jednání je ale šéf agrárníků skeptický. Požádá proto alespoň ministra Mládka, aby se na pokutě podílel i stát, nejen samotní zemědělci.

"Za nynější překročení kvóty jednoznačně můžou špatně vyjednané podmínky před vstupem do unie," zdůvodnil Veleba požadavek na účast státu.

Množství mléka, které může stát vyprodukovat, dojednali zástupci ČR před vstupem do unie. Sankce za jeho překročení činí podle mluvčího úřadu Tomáše Loskota nejméně devět korun za litr. Omezením výroby se Brusel snaží snížit nadprodukci mléka.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy