Česko se stává královstvím LCD displejů

Dušan Klimeš
18. 9. 2006 13:45
Žatec - Kromě Číňanů u nás budou vyrábět LCD i Japonci. Až dva tisíce lidí najde práci v továrně u Žatce. Uvnitř: PĚT NEJVĚTŠÍCH INVESTIC
Firma Hitachi, která bude také investovat v Žatci, vyrábí nejen LCD
Firma Hitachi, která bude také investovat v Žatci, vyrábí nejen LCD | Foto: Aktuálně.cz

Společnost IPS Alpha dnes zahájila výstavbu závodu v průmyslové zóně Triangle u Žatce. Její investice dosáhne 2,6 miliardy korun.

Tato společnost je vůbec prvním investorem, který se pro průmyslovou zónu Triangle rozhodl.

IPS je konsorciem, které založily tři renomované značky: Panasonic, Toshiba a Hitachi. Nová továrna by měla být schopna "obhospodařit" celý evropský trh. Výroba by měla začít už v příštím roce

"Jsem rád, že se IPS Alpha rozhodla u nás postavit výrobní závod, a to tím spíš, že investice směřuje do strategické průmyslové zóny Triangle u Žatce, která patří Ústeckému kraji. Je totiž dostatečně velká, aby sem mohli později přijít i případní subdodavatelé a odběratelé," říká o investici Tomáš Hruda, generální ředitel CzechInvestu.

Infobox

Pět největších investic v ČR:

  • Hyundai - investice 30 mld. korun, 3000 pracovních míst, lokace: Nošovice
  • Toyota/PSA - investice 29,7 mld. korun, 3000 pracovních míst, lokace: Kolín
  • Volkswagen (Škoda Auto) - investice 19 mld. korun, 600 pracovních míst, lokace: Mladá Boleslav
  • Nemak - investice 11,3 mld korun, 1361 pracovních míst, lokace: Havraň
  • Denso - investice 9,6 mld. korun, 936 pracovních míst, lokace: Liberec

Plochý obraz je v kurzu

Kromě IPS chce na evropský trh proniknout i čínská společnost ChangHong. Ta u Nymburka investuje asi 660 milionů korun, její LCD panely však linku opustí již v prosinci tohoto roku.

Jedna z firem, která se účastní investice v konsorciu, však do žatecké zóny míří i sama. Hitachi zde bude investovat stejnou částku, jako celá aliance a zaměstná stejný počet zaměstnanců.

V České republice v tuto chvíli působí 166 japonských firem, které tady proinvestovaly, nebo ještě proinvestují, téměř 65 miliard korun. Česko se tak stalo nejoblíbenější zemí japonských investorů v celé střední a východní Evropě.

Půl bilionu od investorů

Za posledních třináct let bylo domluveno téměř sedm set investic ze zahraničí v celkové hodnotě přesahující půl bilionu korun. Do těchto čísel nejsou navíc započítány investice nevýrobního charakteru či privatizační projekty.

Hitachi 42PD9700
Hitachi 42PD9700 | Foto: Aktuálně.cz

Uvedené investiční záměry počítají i s tím, že dlouhodobě bude třeba sehnat a zaměstnat až 141 tisíc pracovníků.

Konec minulého století byl nejplodnějším pro investice v Česku. Rok 2000 znamenal příslib rekordních 99 miliard korun a druhý nejlepší výsledek v počtu pracovních míst: dvacet dva tisíc.

Více technologie

Zásadní posun je vidět i ve struktuře investic v Česku. Zatímco v devadesátých letech a začátkem toho století převažovaly investice do výrobní činnosti, v posledních pěti letech objevují Česko i další investoři.

Za toto období se domluvila výstavba více než šedesáti technologických center. A před pěti lety? Nula. První investice tohoto typu přišla až v roce 2002.

Jeden z členů aliance, Panasonic, má již svoji továrnu v Pardubicích
Jeden z členů aliance, Panasonic, má již svoji továrnu v Pardubicích | Foto: Aktuálně.cz

Obdobně je na tom příliv peněz do strategických služeb. První se objevily až v roce 2000, od té doby jich bylo připraveno pětašedesát.

Pobízet či nikoli?

Největší investicí v Česku je továrna na automobily společnosti Hyundai. Ta se rozhodla pro moravské Nošovice a hodlá zde investovat až třicet miliard korun.

Do Česka láká investory nejen výhodná poloha a levná pracovní síla, ale i štědré státní investiční pobídky. To se však může radikálně změnit. Nový ministr průmyslu a obchodu totiž pro Hospodářské noviny řekl, že chce prosazovat pouze pobídky na vyspělé technologie.

Podpora klasických výrobců podle něj vytváří nerovnost na trhu a podpořené firmy vytlačují z trhu konkurenci.

"Investiční pobídky v zásadě nejsou potřeba. Firmy do střední Evropy láká levná a kvalitní pracovní síla. Náklady na ni jsou jen okolo dvaceti procet toho, co zaplatí společnosti v Německu. Zdanění a dotace tak nehrají roli, bez nich by se příliv investorů rozhodně nezastavil," tvrdí Markéta Šichtařová, analytička z Next Finance.

Foto: Aktuálně.cz

"Problém je, že je nabízejí všechny konkurenční země: tedy Polsko, Slovensko a Maďarsko," upozorňuje.

Jasným příkladem toho, že pobídky nejsou zárukou úspěchu, je továrna LG.Philips v Hranicích. Ta se rozhodla vyrábět klasické obrazovky, kterým však již zřejmě odzvonilo. Nyní je v procesu vyrovnání a není jisté, co bude dál. Část pobídek musí státu vrátit.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy