Česko roste o šest procent, zpomalení je za dveřmi

Dušan Klimeš
7. 9. 2007 12:25
Úroky ovlivní další růst
Českou ekonomiku hodně popohánějí nákupy domácností.
Českou ekonomiku hodně popohánějí nákupy domácností. | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Praha - Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí udržela růst na úrovni šesti procent.

Ještě v prvních třech měsících roku se tuzemské ekonomice dařilo růst o více než šest procent, přesněji o 6,1 procenta.

"Na nárůstu celkové poptávky se stejnou měrou podílely výdaje domácností a tvorba hrubého kapitálu. Přínos zahraničního obchodu byl nepatrný," uvádí Český statistický úřad. 

Úroky ovlivní další růst

Brzdou dalšího růstu české ekonomiky se stanou úrokové sazby. Česká národní banka je za poslední rok zvýšila o více než procento a další zvýšení se dostaví. Radní ČNB totiž bojují proti inflaci a úroky jsou jejich nejúčinnější nástroj.

Proč bojovat proti inflaci zvýšením sazeb? ČTĚTE ZDE

Nevýhodou ovšem je, že vyšší úroky následně zpomalují celou ekonomiku. Podnikatelé platí vyšší úroky z úvěrů na investice a občané omezují své spotřební i hypotéční půjčky.

A právě investice a spotřeba domácností jsou motorem českého HDP. Dalšího poklesu růstu se tak zřejmě Česko dočká již v dalších čtvrtletích.

"Je zřejmé, že ekonomická aktivita v ČR  je i nadále velmi silná, avšak svého vrcholu již dosáhla. Hlavním tahounem hospodářského růstu je  spotřeba domácností," uvádí Filip Štěrba z České bankovní unie.

"Výdaje domácností na konečnou spotřebu vzrostly ve srovnání se stejným obdobím minulého roku reálně o 6,5 procenta," uvádí statistikové.

V běžných cenách to znamená nárůst o více než třicet miliard za tři měsíce.

"Důvody robustního růstu výdajů domácností lze spatřovat v klesající nezaměstnanosti,  vysokém růstu nominálních mezd doprovázeného prozatím stále nízkou inflací a štědré předvolební politice poslanců v roce 2006," vysvětluje Štěrba.

Foto: Ludvík Hradilek

Slabší mezi sousedy

Výrazně lépe na tom bylo ve druhém čtvrtletí Slovensko. Tomu rostlo HDP o 9,4 procenta. Východní sousedé ovšem vychází z nižšího základu, proto je jejich procentický růst velmi strmý.

Ovšem i Polsko dokázalo zvýšit svoji produkci o 6,7 procenta.

Česko tak pomalu zaostává za svými sousedy v růstu HDP. Za minulý rok se hrubý domácí produkt zvýšil o 6,4 procenta. Pro letošní rok ekonomové i mezinárodnodní finanční organizace odhadují růst mezi pěti a šesti procenty.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková

Ve věku 84 let v pátek zemřela literární historička a mluvčí Charty 77 Marie Rút Křížková. Zásadní měrou se zasloužila o vydání díla básníka Jiřího Ortena, věnovala se také literární tvorbě v terezínském ghettu.

Marie Rút Křížková se narodila v roce 1936 ve středočeském Miličíně. V roce 1968 absolvovala dálkově Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor čeština ­ pedagogika, specializace literární historie. Působila jako učitelka, vychovatelka, odborná pracovnice v Památníku Terezín a Středočeské galerii v Praze. Za normalizace byla Křížková lesní dělnicí a třídičkou pošty. Své zážitky z té doby sepsala do díla Svědectví, které nemohlo být vysloveno. Mluvčí Charty 77 byla od února 1983 do ledna 1984.

Křížková má tři dcery. Jednou z nich je herečka a moderátorka Ester Janečková, která je nemanželským dítětem divadelního režiséra a dramaturga Oty Ornesta, staršího bratra Jiřího Ortena.

před 2 hodinami

Basketbalistky USK v EL na závěr bubliny v Turecku porazily Gdyni

asketbalistky USK Praha dnes ve třetím kole Evropské ligy porazily Gdyni 85:76. Výběr trenérky Natálie Hejkové tak úvodní část základní skupiny v Istanbulu zakončily s bilancí dvou vítězství a jedné porážky. Zbývající tři zápasy, ve kterých se bude hrát o dvě místa ve čtvrtfinále, čekají český celek v lednu.

Hráčky USK k zápasu nastoupily den po výhře 80:79 nad Lyonem, v prvním utkání v protikoronavirové bublině v Turecku v úterý podlehly 70:77 domácímu Fenerbahce. Gdyně naopak v Turecku prohrála obě dosavadní utkání ve skupině a ani proti Pražankám neuspěla.

Po vyrovnané první čtvrtině se ve druhé podařilo USK odskočit a po prvním poločase vedl 42:34. Největší zásluhu na tom měla pivotka Brionna Jonesová, která si v úvodním dějství připsala 16 bodů a sedm doskoků. Alyssa Thomasová k vedení přispěla 13 body, osmi doskoky a pěti asistencemi.

Po přestávce hráčky USK drama nepřipustily a vedení postupně navýšily až na rozdíl 17 bodů. Nakonec vyhrály 85:76 a před druhou částí základní skupiny, kde se od 19. do 21. ledna bude hrát o dvě postupová místa, mají stejnou bilanci jako Lyon a Fenerbahce. Gdyně je s třemi porážkami poslední.

Nejlepší střelkyní zápasu byla s 28 body a deseti doskoky Jonesová. Americká pivotka odehrála celý zápas stejně jako její krajanka Thomasová, která s bilancí 19 bodů, 11 doskoků a 12 asistencí zaznamenala triple-double. V dresu Gdyně byla s 24 body nejlepší Alice Kuneková.

Evropská liga basketbalistek - 3. kolo:

Skupina B (Istanbul):

Gdyně - USK Praha 76:85, Fenerbahce Istanbul - Lyon 70:84.

Tabulka:

1. Lyon 3 2 1 252:207 5
2. USK Praha 3 2 1 235:232 5
3. Fenerbahce Istanbul 3 2 1 227:224 5
4. Gdyně 3 0 3 203:254 3

 

Další zprávy