Česko přesvědčilo Evropu, víno králů není víno

Tomáš Fránek
18. 12. 2010 15:17
Evropský soudní dvůr na základě žádosti z Česka rozhodoval o víně z Moldávie
sklenice s vínem
sklenice s vínem | Foto: Veronika Skálová

Lucemburk - Česko mění pravidla Evropské unie.

Tedy aspoň co se týká posuzování cel za dovoz vína z Moldávie.

Evropský soudní dvůr totiž rozhodl, že moldavské víno Kagor, označované za elexír mládí a zdraví, které se dodává také na britský královský trůn, nemůže být pro účely cel posuzováno jako víno, ale jako jiný alkoholický nápoj s vyšší celní sazbou.

Spor o zařazení vína se přitom v Česku řeší už od února 2006. Celníci totiž v té době zjistili, že víno z Moldávie obsahuje minimálně dvacet pět procent cukru, který ale nepochází z hroznů. Analýza prokázala, že do vína je přidávaný alkohol z řepného cukru.

Řepa do vína nepatří

Celníci proto rozhodli, že víno nemůže být zařazeno mezi likérové vína, ale do jiné položky alkoholických nápojů, kam patří například jablečné víno nebo medovina.

Spor pak řešily české soudy, které se ale kvůli nejednoznačnému výkladu norem Evropské unie obrátily na Evropský soudní dvůr.

Česko přitom v postoji k moldavskému vínu podpořilo Řecko, naopak Evropské komise byla přesvědčena, že Kagor má být zařazený mezi vína.

Soudci evropského soudu, kteří sjednocují používání zákonů a pravidel pro celou EU, rozhodli, že alkohol v líkérových vínech musí být jenom z hroznů. „Z toho vyplývá, že víno z Moldávie nemůže být zařazeno do kategorie červené dezertní víno," rozhodli soudci.

Unikátní víno bohatých

Víno Kagor je unikátním vínem, vzniklým na objednávku ruské pravoslavné církve. Měl sloužit jako připomínka Kristovy oběti. Název je podle jihofrancouzského města Cahors, kde jsou vína podobného charakteru doložena od 13. století.

Do Ruska se dostal za časů cara Petra Velikého kolem roku 1700. Protože Rusové byli v té době zvyklí hlavně na sladké alkoholické nápoje z medu, bylo i toto víno objednáno jako sladké. Pili ho ti nejbohatší.

Kagior nyní patří mezi oblíbená vína britské královny Alžběty II.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy