Česko poslalo kvůli masu s dioxinem stížnost do Bruselu

Tomáš Fránek
19. 1. 2011 16:53
Česko dostalo informaci o dovozu podezřelého masa až den poté, co ji zveřejnili Němci
Foto: Reuters

Brno - Česko chce, aby Evropská komise vysvětlila, proč nefunguje systém, který má varovat před výskytem nebezpečných potravin na evropských trzích.

Jde zatím o neostřejší reakci českých úřadů na dioxinovou aféru v Německu.

Do Česka se totiž dostalo na 4,5 tuny masa z prasat, které byly krmeny směsí s rakovinotvorným dioxinem, české úřady ale žádné varování před dovozem masa nedostaly.

Nemohli jsme reagovat

Ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta proto odeslal protestní dopis José Luis de Felipemu, řediteli sekce RASFF (Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva). To je jeden z úřadů, které fungují při Evropské komisi. Má země EU varovat před výskytem nebezpečných potravin.

Šebesta žádá o vysvětlení bezprecedentního postupu týkajícího se dioxinové kauzy, kdy z centra tohoto celoevropského systému nebyly včas zaslány informace do českého Národního kontaktního místa, které spravuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce.

České úřady totiž varování z Německa dostaly až den poté, co se objevily zprávy, že se německé maso dostalo do Česka a Polska.

"Ve čtvrtek 13. ledna  byla zveřejněna mimořádně závažná informace týkající se importu vepřového masa potenciálně kontaminovaného dioxiny z německé farmy do České republiky Národnímu kontaktnímu místu byla tato zásadní informace zaslána až následující den dopoledne," uvedl Šebesta.

Ohrožení celého systému

Podle něj tak české úřady nemohly rychle reagovat. "Bez relevantních informací nemohly české kontrolní orgány činit žádné efektivní kroky a navíc nebylo možné poskytnout veřejnosti žádné odpovídající  informace," uvedl Šebesta.

Podle něj je tak pověst celého evropského varovného systému ohrožena. "Non stop práce zaměstnanců českého centra postrádá v takové situaci smysl a důvěryhodnost systému může být oprávněně zpochybněna," uvedl Šebesta.

Veterináři při pátrání po německém mase nakonec zajistili asi tisíc tun ve středních Čechách a Ústeckém kraji. Zbytek masa lidé snědli.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy