České kamióny tankují v zahraničí. Hlavně na Slovensku

Radek Pecák Radek Pecák
11. 5. 2010 12:23
Ti, kdo ještě nezačali tankovat v zahraničí, tak v brzké době hodlají udělat
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: DKV

Praha - Čeští dopravci čím dál více nařizují svým řidičům kamionů, aby naftu do nádrží nekupovali v Čechách, ale v zemích, kde je levnější. ukazuje to to statistika DKV Euro Service, největší evropské servisní společnosti pro dopravce.

"Tankování nafty v ČR v prvním čtvrtletí letošního roku pokleslo u našich zákazníků téměř o 20 procent," říká Ondřej Pavlík, výkonný ředitel české pobočky firmy. Podle něho se tak potvrdila prognóza z počátku roku, že dopravci budou nárůst nákladů v důsledku zvýšení DPH a spotřební daně u pohonných hmot řešit logicky - přesunem tankování do zemí, kde je nafta výrazně levnější než v ČR.

Cena nafty v ČR vzrostla od začátku roku v důsledku zvýšení DPH a spotřební daně ale i růstu cen ropy na světových trzích o 14,8 procenta.

K našim pumpám budou kamiony zajíždět ještě méně

Oproti minulým dobám nyní podle DKV značně stoupl počet tankování v tradičně cenově výhodných zemích. Například v Lucembursku (o více než 20 procent a Španělsku o 9 procent). „Největší zájem o tankování naši zákazníci projevili na Slovensku, které se po poměrně výrazném snížení spotřební daně stalo atraktivní „tankovací" zemí a došlo zde k nárůstu o takřka 130 procent!," informuje Pavlík.

Příklady rozdílů v průměrných cenách nafty

  • Česká republika 100,0 %
  • Belgie 101,4 %
  • Německo 100,8 %
  • Rakousko 100,2 %
  • Slovensko 92,9 %
  • Španělsko 92,1 %
  • Polsko 89,3 %
  • Lucembursko 85,7 %

To, že české kamiony  uvidíme u tuzemských čerpacích stanic tankovat stále méně, je podle Pavlíka prakticky jisté. Trend přesunu tankování totiž bude podle analýz DKV nadále pokračovat. Potvrzuje to i anketa, kterou DKV uspořádala mezi svými zákazníky. Vyplývá z ní, že až 78 % z respondentů plánuje nebo již začalo tankovat v zahraničí.

Náklady na pohonné hmoty totiž tvoří zhruba třetinu provozních nákladů dopravců a jakákoliv úspora v tomto směru má tedy pro dopravce značný význam.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy