Exportní bance kolabují další úvěry v Rusku a Ukrajině

Zuzana Kubátová Zuzana Kubátová
5. 9. 2013 10:45
O potížích ČEB informoval deník Insider.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Státem vlastněná Česká exportní banka (ČEB) hasí dva nové problémy na východním trhu. V Rusku se soudí o 55 milionů eur (tj. zhruba 1,4 mld korun) z nespláceného úvěru na stavbu elektrárny Krasavino ve Vologodské oblasti, na Ukrajině řeší nedobytnou půjčku ve výši 15 milionů eur (cca 390 mil. Kč). Věřitelem je v tomto případě cihelna Kuzminěckij kirpičnyj zavod.

O potížích ČEB informuje ve středečním vydání deník Insider.

Kromě toho se v Rusku ČEB už dva roky snaží zachránit peníze z rizikových úvěrů, poskytnutých před krizí několika ruským sklářským firmám na nákup technologií od turnovské společnost Sklostroj. I když banka už na jaře oznámila, že jednu z těchto pohledávek ve výši 750 milionů korun se jí podařilo prodat za slušných 70 procent původní hodnoty, pořád jí z těchto obchodů hrozí miliardové ztráty.

Insider s odvoláním na informace v ruském týdeníku Premier píše, že letos v srpnu podala ČEB arbitrážní žalobu na Vologodskou oblast (leží na severovýchodě evropské části Ruska) kvůli dluhu 54,9 milionů eur. Ten zůstává nedoplacený z desetiletého úvěru, který banka v celkové výši 87 milionů eur poskytla v roce 2007 na stavbu paroplynové elektrárny ve městě Krasavino.

Elektrárnu Krasavino stavěla pro Vologodskou oblast česká stavební skupina PSG International. Šlo o první velkou energetickou stavbu českých dodovatelů po 20 letech, jež otevřela dveře k dalším podobným projektům. Sama PSG pak získala kontrakty na stavbu dalších dvou elektráren - Kurgan a Salechard.

Splácení úvěru za Krasavino zkomplikovala především krize a krach velké místní textilky, která měla být hlavním odběratelem elektrárny.

Na Ukrajině se ČEB dostala do sporu s majoritním vlastníkem cihelny. Obává se, že se místní partner pokouší vytunelovat z věřitelské firmy veškerý cenný majetek, jímž se mělo za úvěr ručit.

Komplikovaný ukrajinský případ státní České exportní banky  - čtěte ZDE

 

Právě se děje

před 31 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

Další zprávy