České dráhy opraví 58 vagónů. Budou na vás mluvit

Ekonomika Ekonomika
29. 3. 2010 12:09
Státní železniční společnost se pustí do opravy vagónů pro mezinárodní dopravu
Modernizovaný vagon Českých drah
Modernizovaný vagon Českých drah | Foto: České dráhy

Praha - České dráhy zmodernizují 58 vagónů pro dálkovou dopravu za 900 milionů korun.

Dráhy rovněž vypsaly novu soutěž na modernizaci 19 lokomotiv, kterým se v železničářské hantýrce říká "brejlovec".

Státní železnice už dříve oznámila, že letos hodlá vypsat výběrové řízené na dodávku či modernizaci vlaků v hodnotě 16 miliard korun.

"Vedle klimatizace a dosazení nových toalet s uzavřeným systémem projde omlazovací kúrou také interiér vozů, který bude nově laděn ve firemních barvách. Dosazen bude elektronický audiovizuální informační systém, který bude cestující informovat o trase vlaku a nejbližších zastávkách," uvedl pro agenturu ČTK náměstek generálního ředitele Českých drah Antonín Blažek. Ve vozech druhé třídy budou instalovány elektrické zásuvky (230 V) pro napájení počítačů, dodal.

Další nové vlaky dorazí později

Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského se modernizace týká vozů první i druhé třídy, které ČD nyní využívají ve vlacích EuroCity a InterCity z Prahy do Vídně, do Bratislavy, do Žiliny, do Břeclavi a Brna nebo do Bohumína a mezi Bohumínem a Břeclaví. První z modernizovaných vozů mají být nasazeny do provozu již v zimě 2010/2011, upřesnil mluvčí.

V dalších měsících by se pak postupně na české železnici mělo objevit jedenáct nových pantografů City Elefant, 78 opravených rychlíkových vagonů nebo 46 krajských motoráků Regionova. V dalších letech by měly na české koleje přibýt například nízkopodlažní motorové vozy pro rychlost až 120 km/h, nízkopodlažní soupravy pro regionální dopravu nebo pantografy pro rychlost až 160 km/h.

Finanční prostředky vynaložené na zrychlenou modernizaci svých vlaků hodlají České dráhy zaplatit z bankovních úvěrů, emisí dluhopisů, z fondů Evropské unie nebo formou leasingu.

Brejlovec, lokomotiva, kterou budou ČD modernizovat
Brejlovec, lokomotiva, kterou budou ČD modernizovat | Foto: Aktuálně.cz

Průměrné stáří vlakových souprav již překročilo 26 let. Některé vlaky se Českem prohánějí už půl století.

Také lokomotivy "brejlovec", s jejichž modernizací dráhy počítají, patří k pamětníkům socialistického provozu. Tyto dieselové stroje jezdí dodnes po tratích, které nejsou elektrifikovány. Mají mezi železničními fandy své příznivce, kteří dokonce založili jejich klub. Jejich první modelové řady se vyráběly v už neexistují firmě ČKD Lokomotivka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy