České dráhy koupí vlaky pro regiony za 4,7 miliardy

Veronika Skálová Veronika Skálová
14. 9. 2010 14:18
Elektrické vlaky i motoráky vyjedou do krajů v roce 2013
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Obří tendr na dodání 46 moderních regionálních vlaků, se chystají vyhlásit České dráhy. Zakázka na 15 elektrických jednotek a 31 motorových vlaků by měla stát přibližně 4,7 miliardy korun.

"Cestující na mnoha regionálních spojích čekají do tří let radikální změny v komfortu na železnici," komentoval záměr náměstek generálního ředitele ČD Antonín Blažek.

Dráhy chtějí v nových lokálkách moderní design uvnitř i zvenčí, podlahu na úrovni nástupiště pro snadnější nástup, dveře ovládané tlačítky a ne zatuhlými klikami jako doposud. Cestující by navíc měli za jízdy dostávat informace o průběhu cesty a názvech zastávek pomocí audiovizuálního informačního systému.

 

Elektrické vlaky budou mít maximální rychlost 160 km v hodině, a do konce 2013 se mají objevit na tratích čtyř krajů. Z více než dvou miliard, které jsou na jejich nákup určené, by 800 milionů mělo pocházet z Evropské unie.

Motorové soupravy s maximální rychlostí 120 km za hodinu chtějí mít dráhy hotové dřív - už na jaře 2013 začnou brázdit koleje šesti krajů. Na nákup devatenácti souprav o dvou vozech přispěje unie 646 miliony korun.

Dráhy přitom nákupu nových vlaků obvykle do poslední chvíle odolávají. Žluté jednotky Regionova nejsou ničím jiným než repasovanými lokálkami řady 810. Dva nyní ohlášené tendry jsou jen částí z letos plánovaných tendrů na nákup vlaků - investice do regionální dopravy mají dosáhnout výše 9 miliard korun.


 

Právě se děje

před 43 minutami

Chovateli v Ostravě utekl krokodýl, po nebezpečném zvířeti pátrá policie

Policisté v Ostravě intenzivně hledají zhruba metrové mládě krokodýla, které uteklo chovateli ze zahrady v Závodní ulici. Upozornili, že krokodýl může být nebezpečný. Je mrštný a je schopen ulovit menší psy či kočky. Sdělila policejní mluvčí Eva Michalíková.

Policie se o útěku zvířete dozvěděla dnes před 12:00, ze zahrady krokodýl utekl zřejmě v sobotu odpoledne. Jde o druh krokodýl čelnatý (Osteolaemus tetraspis).

"Vzhledem k tomu, že zvíře je už dva dny bez potravy, může být pro veřejnost nebezpečné. Dle konzultace s odborníkem by mohl začít vyhledávat vodní toky, případně se uschovat v listnatém terénu, kde je stín," uvedla Michalíková. Po krokodýlovi podle ní pátrají policisté speciální pořádkové jednotky s policisty z obvodního oddělení.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Počet obětí po záplavách a sesuvech půdy v Indii vystoupil na 160

V Indii v pondělí začaly masivní odklízecí práce po monzunovém dešti, který převážně na západě země vyvolal záplavy a sesuvy půdy. Ty podle agentury AFP nepřežilo více než 159 lidí. Údaje o obětech ale nejsou jednotné - místní úřady, na které se odvolává agentura Reuters, uvádějí přes 160 mrtvých.

V nejvíce zasažených státech Maháráštra, Góa, Telangana a Karnátaka muselo být evakuováno přes 250 000 lidí.

Vláda státu Maháráštra oznámila, že záplavy nepřežilo nejméně 149 lidí, dalších 64 se stále pohřešuje. Podle představitelů tohoto západoindického státu je nepravděpodobné, že jsou stále naživu, protože jsou v troskách uvězněni déle než tři dny. Záchranáři se nemohli rychle dostat k nejvíce zasaženým vesnicím, rozvodněné řeky a sesuvy půdy odřízly příjezdové cesty. Ve vesnici Talije, která leží asi 180 kilometrů od Bombaje, byla pozastavena pátrací akce po 17 nezvěstných.

Zdroj: ČTK
Další zprávy