Česká Nutella je poctivější než německá, ukázal test

Tomáš Fránek
7. 12. 2011 15:00
V Německu byl výrobce čokoládové pochoutky odsouzen, inspekce prověřila i tuzemské etikety
Foto: Aktuálně.cz

Brno - Jeden z nejznámějších čokoládových výrobků na pultech obchodů, pomazánka Nutella, v Česku svým značením nepodvádí zákazníky, na etiketách nejsou klamavé a zavádějící údaje.

Zjistila to Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která prověřovala značení krému v českých obchodech.

Prověrky v tuzemské obchodní síti začaly poté, co vrchní soud v německém Frankfurtu nad Mohanem rozhodl o žalobě na výrobce Nutelly, italskou společnost Ferrero, ve prospěch německé spotřebitelské organizace.

Jak je s vitamíny?

Německý soud uznal, že firma na etiketě klamavě uvádí obsahy cukrů, tuků a vitamínů.

Problém je v tom, že zatímco množství tuků a cukrů společnost Ferrero počítá z pouhých 15 gramů pomazánky, vysoký obsah vitamínů, které člověk dostane do svého těla při požívání čokoládové pomazánky, ale firma vypočítala ze 100 gramů Nutelly.

Jde tak o jeden z prvních verdiktů soudu v Evropě, který rozhodl o tom, že firma svými etiketami skutečně podvádí lidi v obchodech.

Na verdikt upozornil online deník Aktuálně.cz, inspekce na základě článku začala vyšetřování i v tuzemsku.

V Česku jsou sice etikety Nutelly na první pohled stejné, údaje o cukrech a vitamínech jsou ale uvedeny jak u 15 gramů, tak u 100 gramů krému.

Značení vyhovuje

"Značení těchto výrobků v české tržní síti je v pořádku a odpovídá požadavkům příslušné vyhlášky," uvedl mluvčí inspekce Michal Spáčil.

Nutella je jedním z nejznámějších čokoládových výrobků na světě, pomazánku firma vyrábí od roku 1964 a prodává se v 75 zemích světa. Přesný recept firma přísně střeží.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy