Česká Nutella je poctivější než německá, ukázal test

Tomáš Fránek
7. 12. 2011 15:00
V Německu byl výrobce čokoládové pochoutky odsouzen, inspekce prověřila i tuzemské etikety
Foto: Aktuálně.cz

Brno - Jeden z nejznámějších čokoládových výrobků na pultech obchodů, pomazánka Nutella, v Česku svým značením nepodvádí zákazníky, na etiketách nejsou klamavé a zavádějící údaje.

Zjistila to Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která prověřovala značení krému v českých obchodech.

Prověrky v tuzemské obchodní síti začaly poté, co vrchní soud v německém Frankfurtu nad Mohanem rozhodl o žalobě na výrobce Nutelly, italskou společnost Ferrero, ve prospěch německé spotřebitelské organizace.

Jak je s vitamíny?

Německý soud uznal, že firma na etiketě klamavě uvádí obsahy cukrů, tuků a vitamínů.

Problém je v tom, že zatímco množství tuků a cukrů společnost Ferrero počítá z pouhých 15 gramů pomazánky, vysoký obsah vitamínů, které člověk dostane do svého těla při požívání čokoládové pomazánky, ale firma vypočítala ze 100 gramů Nutelly.

Jde tak o jeden z prvních verdiktů soudu v Evropě, který rozhodl o tom, že firma svými etiketami skutečně podvádí lidi v obchodech.

Na verdikt upozornil online deník Aktuálně.cz, inspekce na základě článku začala vyšetřování i v tuzemsku.

V Česku jsou sice etikety Nutelly na první pohled stejné, údaje o cukrech a vitamínech jsou ale uvedeny jak u 15 gramů, tak u 100 gramů krému.

Značení vyhovuje

"Značení těchto výrobků v české tržní síti je v pořádku a odpovídá požadavkům příslušné vyhlášky," uvedl mluvčí inspekce Michal Spáčil.

Nutella je jedním z nejznámějších čokoládových výrobků na světě, pomazánku firma vyrábí od roku 1964 a prodává se v 75 zemích světa. Přesný recept firma přísně střeží.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před více než měsícem násilím převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům. Na řadě míst proti demonstrantům zasáhly bezpečnostní síly.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie použila slzný plyn a zábleskové granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, policisté rozháněli demonstraci střelbou. Podle tvrzení sedmi svědků při tom použili ostré náboje. Zatím nejsou zprávy, že by tam byli mrtví či zranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy