Česká ekonomika se z krize dostane rychleji, věří ČNB

Petr Kučera Petr Kučera
5. 11. 2009 16:15
Podle nové prognózy vzroste HDP o 1,4 %, letošní propad ale bude hlubší

Praha - Česká národní banka je v nové, dnes zveřejněné prognóze výrazně optimističtější, než byla v srpnu. Tuzemský ekonomika podle ní v příštím roce poroste o 1,4 procenta, zatímco v srpnu čekali centrální bankéři růst HDP v roce 2010 jen o 0,7 procenta.

Naopak letošní pokles HDP bude podle centrální banky výraznější než v srpnu očekávaných 3,8 procenta. Nyní ČNB očekává pokles o 4,4 procenta.

Prognóza pro rok 2011 se nemění, podle ČNB poroste ekonomika o 2,2 procenta.

"Věříme, že česká ekonomika již má za sebou dosažení dna. Příští rok čekáme mírný růst, ale cesta bude poněkud hrbolatá. Po určitém vzepětí dojde ještě k nějakému utlumení ovlivněnému rozpočtovou politikou a rostoucí nezaměstnaností," řekl guvernér ČNB Zdeněk Tůma.

Ministerstvo financí v prognóze z konce října očekává letošní pokles ekonomiky o pět procent, v příštím roce růst jen o 0,3 procenta. Evropská komise je optimističtější - po letošním propadu o 4,8 procentu poroste český HDP o 0,8 procenta.

Předpověď průměrného kurzu koruny se pro rok 2010 nezměnila - podle ČNB se bude pohybovat kolem 25,70 koruny za euro, v roce 2011 pak posílí na 25,60 koruny za euro.

 

Právě se děje

Další zprávy