Česká ekonomika 'roste' o 0,0 procenta. Stagnace je tu

Ekonomika Ekonomika
15. 11. 2011 9:02
ČSÚ informoval o vývoji hrubého domácího produktu
Nezaměstnaným vstup zakázán? Pak sem na počátku příštího roku nebude moci zhruba každý desátý.
Nezaměstnaným vstup zakázán? Pak sem na počátku příštího roku nebude moci zhruba každý desátý. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí vzrostla o 1,5 procenta, ale jen ve srovnání s minulým rokem. Jak vyplývá z předběžných údajů Českého statistického úřadu, pokud se hrubý domácí produkt (HDP) srovná s předchozím čtvrtletím, pak tuzemská ekonomika už stagnuje.

Podle ČSÚ se tak potvrdil trend postupného zpomalování růstu výkonnosti ekonomiky. Výsledky jsou horší než odhady analytiků.

"Ekonomika se ve třetím čtvrtletí zastavila. Už horší výsledky průmyslu ukazovaly, že šance na výraznější růst jsou slabé. Vzhledem k tomu, že se "špatné věci" začaly odehrávat především ve čtvrtém čtvrtletí, je pravděpodobné, že HDP ve čtvrtém čtvrtletí již zamíří do mínusu," předpovídá Michal Brožka, analytik Raiffeisenbank.

Postupný, ale citelný pokles domácí poptávky opět alespoň částečně kompenzuje zahraniční obchod, který i přes oslabení poptávky v cizině zůstává jedinou zvyšující se výdajovou složkou HDP, uvedl ČSÚ.

Chřadnoucí ekonomika také nedává moc nadějí na pokles nezaměstnanosti. V porovnání s druhým čtvrtletím zaměstnanost v Česku po dvou po sobě jdoucích poklesech vzrostla o půl procenta, tedy o 28 tisíc osob, uvedli statistici ČSÚ.

"Letošní výsledky jsou relativně dobré. Obavy firem vyvolává výhled do příštího roku, kdy zažijeme minimálně zpomalení, které se projeví jak nižší spotřebou domácností, tak i investicemi firem. Zejména pokud se nebude dařit německé ekonomice, nemůžeme čekat růst ani v Česku," uvedl Jiří Moser, řídící partner auditorské firmy PwC.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Japonská sonda se vzorky z asteroidu přistane příští týden

Kapsle se vzorky odebranými loni z asteroidu Rjugu japonskou sondou Hajabusa 2 se dostane na Zemi už koncem příštího týdne. V neděli 6. prosince časně ráno místního času přistane v jihoaustralské písečné poušti, napsal zpravodajský server ScienceAlert.

Hajabusa 2 se vydala na cestu k planetce ze základny na jihu Japonska začátkem prosince před šesti lety. Ke svému cíli dorazila v polovině roku 2018, po letu vesmírem trvajícím tři a půl roku. Na podzim téhož roku pak zahájila plnění záměru celého projektu - hledat stopy původu Sluneční soustavy.

Vědci podle webu ScienceAlert předpokládají, že kapsle se 100 miligramy materiálu z planetky přistane v poušti státu Jižní Austrálie mezi 03:30 a 04:30 místního času (17:30 a 18:30 SEČ). Na základně australského královského letectva ve městě Woomera se už více než týden na tento okamžik pilně připravují, především na pátrání po kapsli a na její následnou přepravu do Japonska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČNB ponechala limity pro poskytování hypoték beze změny, upozornila na nedostupnost bydlení

Česká národní banka ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné další dva limity pro poskytování hypoték obnovit a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték, informovala na čtvrteční tiskové konferenci.

V červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

ČNB zároveň konstatovala, že pokračující silný růst cen nemovitostí v Česku zhoršil příjmovou dostupnost bydlení a způsobil nárůst nadhodnocení cen bydlení. Banka nadhodnocení odhaduje v průměru na 17 procent, ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů jde až o 25 procent.

ČNB současně nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické kapitálové rezervy, pro všechny banky, spořitelní a úvěrní družstva a obchodníky s cennými papíry na 0,5 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy