Česká ekonomika nezklamala, rostla o 2,5 procenta

Veronika Skálová Veronika Skálová
13. 5. 2011 9:27
Ještě ve druhém čtvrtletí bude podle expertů česká ekonomika růst rychleji, pak zpomalí
Hlavním tahounem růstu byl zpracovatelský průmysl, naopak stavebnictví se příliš nedařilo.
Hlavním tahounem růstu byl zpracovatelský průmysl, naopak stavebnictví se příliš nedařilo. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Tempo, jakým rostla za první tři měsíce česká ekonomika, naplnilo očekávání analytiků. Podle čerstvých údajů Českého statistického úřadu se hrubý domácí produkt v prvním čtvrtletí zvýšil meziročně o 2,5 procenta, za čtvrtletí pak rostl o 0,6 procenta.

Velký podíl na růstu ekonomiky měl podle statistiků zpracovatelský průmysl, který rostl o více než deset procent za rok. Naopak stavebnictví a zemědělství ve srovnání s prvním čtvrtletím loňského roku svůj výkon snížily.

"Dobrou zprávou je, že česká ekonomika pokračuje v expanzi a v prvním čtvrtletí 2011 oproti předchozímu dokonce zrychlila (mezikvartální růst v posledním čtvrtletí roku činil jen 0,3 procenta). Podle předběžných údajů táhl ekonomiku vzhůru především zpracovatelský průmysl, ovšem statistika hovoří i o pozitivním vývoji fixních investic, což lze hodnotit jako pozitivní překvapení," zhodnotil údaje analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Rychlé tempo je prý jen dočasné

Zároveň upozornil, že ekonomika tempo nasazené v prvním čtvrtletí pravděpodobně neudrží. Pro celý letošní rok analytik očekává růst HDP o 1,5 procenta, pro příští rok pak 2,3 procenta.

Analytik skupiny Citfin Tomáš Volf ale upozorňuje, že ve druhém čtvrtletí by růst české ekonomiky měl ovlivnit rekordní vývoj té německé. Ta se zvýšila nejvíce od sjednocení země.

"Uvážíme-li zpoždění české ekonomiky za německou, které je přibližně jedno čtvrtletí až půl roku, dá se čekat, že druhý kvartál dopadne v ČR lépe než začátek roku," konstatoval Volf.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy