Česká bižuterie míří za ruskými klienty

13. 9. 2006 11:14
Moskva - Luxusní a drahá bižuterie se líbí v Rusku. Největší český vývozce sklářského a bižuterního zboží Jablonex Group se proto rozhodl vytvořit vlastní zastoupení v Moskvě.
Foto: www.jablonex.cz

Z ruského trhu firma odešla na počátku 90. let, kdy se s rozpadem Sovětského svazu rozpadla i její místní distribuční síť. Nyní se v Rusku potýká především s levnou konkurencí z Číny.

"Trh v Rusku se ale mění, modernizuje a stabilizuje. Navíc vzniká střední třída, která tu dlouho chyběla," řekl ČTK místopředseda představenstva Pavel Kopáček, který přijel do Moskvy novou pobočku otevřít.

Hlavním cílem moskevského zástupce bude obnovit a rozvinout distribuci. V současnosti se výrobky z Jablonce prodávají asi na dvou desítkách míst po celé zemi. Vedení firmy sní o stavu, který zde panoval před více než 15 lety, kdy obchody v tehdejším Sovětském svazu činily asi třetinu tržeb Jablonexu. Dnes se na zhruba dvoumiliardových tržbách firmy podílejí jen několika procenty.

Jablonex nemá v Rusku vlastní prodejny, jeho zboží je k dostání v obchodních domech nebo buticích. "Naším cílovým zákazníkem je žena, která zná značku Jablonex, zná jeho kvalitu, slušný design a glamour," uvedl Kopáček. Zboží z Jablonexu se podle něj na ruském trhu výrazně odlišuje od dálnovýchodní bižuterní produkce, kterou je Rusko zaplaveno.

Ruským ženám se nejvíce líbí takzvaný "nejvyšší segment" - to je bižuterie, kterou mohou nosit do divadla, zdobí se jí při svátcích, maturitách, svatbách. Rusky jsou přitom ochotny dát za ozdobu více peněz než například Češky.

"Neprodáváme tady levnější kategorii zboží. Nechceme ani nemůžeme soupeřit s levnou čínskou produkcí, která ceny dosahuje levnými materiály, špatnou kvalitou zpracování. To není náš cíl," vysvětlil šéf moskevského zastoupení Pavel Brabenec. Jablonecké zboží je v Rusku k dostání od 1500 do 4000 rublů (asi stejně korun).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy