Česká a slovenská armáda nakoupí obrněnce Iveco

Ekonomika Ekonomika
15. 10. 2009 15:37
Ministerstvo obrany koupí vozy za 2 miliardy bez výběrového řízení. Prý kvůli rychlosti.
Obrněné vozy využijí obě armády na společných akcích. Ilustrační foto.
Obrněné vozy využijí obě armády na společných akcích. Ilustrační foto. | Foto: MZV ČR

Praha - Máme společnou minulost, teď armády Česka a Slovenska společně nakoupí lehká obrněná vozidla značky Iveco. Jak informovala ČTK, po zasedání branného výboru sněmovny to uvedl ministr obrany Martin Barták.

Česko nakoupí za dvě miliardy 90 vozů, Slováci dalších 40 lehkých obrněnců. Při společném postupu totiž mají obě armády možnost využít výhodnější cenu.

A hned vysvětlil, proč není zapotřebí uspořádat výběrové řízení. "S vozidly panuje spokojenost. V misi v  Afghánistánu jsme na ně zaregistrovali tři útoky. Vozy byly sice poškozeny, ale nedošlo k žádným ztrátám na životech převážených vojáků, což je nejdůležitější," konstatoval Barták.

Dalším důvodem je podle něj i rychlost dodávky, kterou vojáci převezmou ve dvou etapách. Nejprve šedesát, a později i dalších třicet vozů. Nepůjde o první vozy této značky, které armáda využívá. Už nyní mají vojáci k dispozici 19 vozů. Ani na jejich dodávku nebylo vyhlášeno výběrové řízení. Argumentem byla stejně jako nyní rychlost dodání pro vojáky na zahraničních misích.

"Spolupráce se Slovenskem znamená sjednocení výzbroje a tedy i lepší kooperaci ve společných vojenských operacích," dodal Barták. Česká republika tvoří se Slovenskem společnou battlegroup, která zajišťuje ochranu EU.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

před 1 hodinou

AT&T v mnohamiliardové transakci spojí mediální součást s firmou Discovery

Americká telekomunikační společnost AT&T spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery. Vznikne tak samostatný mediální podnik, jenž bude schopen konkurovat i firmám Netflix a Walt Disney.

AT&T podle odhody získá asi 43 miliard USD (901,5 miliardy Kč) a její akcionáři budou mít v nově sloučené skupině většinový podíl, uvedla agentura Reuters.

Další zprávy