Češi vypijí čím dál méně piva, ukázal další průzkum

ČTK ČTK
14. 12. 2011 16:13
Důvodem je změna životního stylu i hospodářská krize
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Češi, kteří jsou dlouhodobě největšími pijáky piva na světě, v posledních letech omezují jeho konzumaci. Zatímco muži v roce 2007 vypili v průměru 9,5 půllitrů týdně, letos je to už jen 7,7 půllitrů.

U žen zůstává spotřeba piva stabilní a činí v průměru dva půllitry týdně.

Zároveň se v Česku snižuje frekvence pití piva i podíl jeho konzumentů v české populaci.

Vyplývá to z průzkumu, který pro Český svaz pivovarů a sladoven provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění.

"Trend poklesu konzumace piva považujeme za logický důsledek několika jevů. Je to především vliv dlouhodobých změn v životním stylu obyvatel, rostoucí tlak na pracovištích s cílem intenzivněji využívat pracovní dobu a v neposlední řadě rovněž fakt, že generace velkých konzumentů piva postupně odchází," říká výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý.

Pokles vyvážili turisté

Češi podle Veselého pozvolna omezovali spotřebu piva již od roku 1995. Její pokles po roce 2008 výrazně urychlila hospodářská krize.

"Výpadek (konzumace piva u Čechů) dříve nahrazoval rostoucí počet turistů, kteří k nám jezdili a o to více vypili piva. Celková tuzemská spotřeba byla díky tomu konstantní. V období krize ale počet turistů klesl a najednou se ukazuje, že Češi skutečně pijí méně piva," říká Veselý.

Fotoreportáž z letošního Oktoberfestu:

Pivo pije přibližně 90 procent českých mužů a zhruba 50 až 60 procent žen, tento podíl je poměrně stabilní.

Od roku 2004 ale postupně ubývá mužských konzumentů, kteří pijí v průměru více než 14 půllitrů za týden, a to z 20 procent na letošních 14 procent.

Ubývá každodenních pijáků

Podíl mužů, kteří si dají osm až 14 piv týdně, se snížil z 27 procent na 23 procent. Naopak vzrostl počet mužů konzumujících tři až sedm půllitrů týdně. V roce 2004 jejich podíl mezi pivaři činil 33 procent a letos 40 procent. "Ubývá nejsilnějších pijáků piva a těch, kteří pili pivo každý den," podotkl Jiří Vinopal z Centra pro výzkum veřejného mínění.

Muži pijí pivo v průměru přibližně třikrát a ženy zhruba dvakrát týdně. V letech 2007 a 2008 si muži dopřávali pivo čtyřikrát týdně.

Podívejte se: Chrám chmele, piva a marnotratnosti. Za peníze EU

Od roku 2007 se zmenšuje skupina mužů, kteří pijí pivo každý den. Zatímco v roce 2007 jejich podíl mezi konzumenty piva činil 26 procent, letos klesl na 15 procent. Naopak se zvětšuje skupina těch, kteří si pivo dávají dvakrát za týden. Jejich podíl se zvýšil z 16 procent v roce 2007 na 24 procent.

Pivovary vyrábí méně

Členské pivovary svazu vyrobily loni 15,7 milionu hektolitrů piva, což bylo o 7,9 procenta méně než v roce 2009. Nejvíce klesla produkce výčepních piv, která byla bezmála o 13 procent meziročně nižší.

Letos se české pivovary po loňském propadu zřejmě odráží ode dna a vzrostla jim výroba i prodej. Odbyt některých značek se zvýšil až o desetinu. Výstav členů svazu představuje 84 procent veškeré tuzemské produkce piva.

Na jednoho obyvatele Česka loni v průměru připadlo 134 litrů vypitého piva, což Čechy ve světových statistkách stále řadí na první místo před druhé Iry.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy