Češi v lepší časy nevěří, v Evropské unii jsou výjimka

Tomáš Fránek
7. 9. 2009 16:45
Výrobní firmy v unii začínají věřit ve zlepšení
Foto: Jan Langer

Brno - Pokud by Evropané dali na názory šéfů firem v Česku, moc růžové vyhlídky by je nečekaly.

Zástupci českých a také řeckých firem totiž jako jediní v Evropě čekají, že se krize ještě dále prohloubí - tedy, že produkce ve výrobní sektoru bude dále klesat.

Podle průzkumu KPMG Business Outlook Survey, zahrnujícího 3700 výrobních firem totiž většina zástupců firem začíná věřit v lepší časy. Nálada je však stále mnohem méně příznivá než v době před krizí.

Optimisté v Británii

Po rekordně nízkých hodnotách u všech sledovaných ukazatelů před šesti měsíci současné výsledky dokládají, že se napříč celým výrobním sektorem v EU opět posiluje důvěra.

Čistá váha hodnot pro obchodní aktivity vzrostla z -10,2 na +28, což znamená, že sektor v příštích dvanácti měsících očekává růst produkce.

Nejpříznivější nálada panuje mezi výrobci ve Velké Británii a Itálii. Na opačném konci žebříčku se umístily Řecko a také Česká republika; tyto dvě země jako jediné očekávají pokles obchodní aktivity.

"Stále se pohybujeme blízko dna ekonomického cyklu. K dosažení obnovy nás čeká ještě dlouhá cesta. Otázka zní, zda jsou podniky dobře připraveny na vzestup, který tato čísla na celoevropské úrovni indikují. Očekávat oživení je jedna věc, ale mít připravená opatření, která umožní firmě opravdu profitovat z oslabené konkurence a fragmentovaných trhů, je věc druhá," komentoval výsledky průzkumu Petr Škoda, partner odpovědný za výrobní společnosti v KPMG ČR.

Propouštět se bude dál

Výrobci očekávají, že zisky ve výrobním sektoru v Evropské unii se během příštích dvanácti měsíců zlepší jen nepatrně (na +7,1 z -26,8).

Nejoptimističtější jsou výrobci ve Velké Británii (+36), pouze další dvě země pak předpovídají zlepšení zisků, a to Itálie (+19,1) a Německo (+4,5). Česko má hned po Řecku nejhorší očekávání.

Výrobci v EU ale zároveň očekávají, že budou i nadále snižovat počty zaměstnanců. Téměř všechny země v tomto ohledu vyjádřily negativní náladu, jediná Británie naopak pozitivní (+7,6). Největší snižování počtu pracovních míst očekávají výrobci ve Francii (-26,1), Nizozemsku (-23,9), Španělsku (-23,4) a České republice (-20,9).

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy