Češi v lepší časy nevěří, v Evropské unii jsou výjimka

Tomáš Fránek
7. 9. 2009 16:45
Výrobní firmy v unii začínají věřit ve zlepšení
Foto: Jan Langer

Brno - Pokud by Evropané dali na názory šéfů firem v Česku, moc růžové vyhlídky by je nečekaly.

Zástupci českých a také řeckých firem totiž jako jediní v Evropě čekají, že se krize ještě dále prohloubí - tedy, že produkce ve výrobní sektoru bude dále klesat.

Podle průzkumu KPMG Business Outlook Survey, zahrnujícího 3700 výrobních firem totiž většina zástupců firem začíná věřit v lepší časy. Nálada je však stále mnohem méně příznivá než v době před krizí.

Optimisté v Británii

Po rekordně nízkých hodnotách u všech sledovaných ukazatelů před šesti měsíci současné výsledky dokládají, že se napříč celým výrobním sektorem v EU opět posiluje důvěra.

Čistá váha hodnot pro obchodní aktivity vzrostla z -10,2 na +28, což znamená, že sektor v příštích dvanácti měsících očekává růst produkce.

Nejpříznivější nálada panuje mezi výrobci ve Velké Británii a Itálii. Na opačném konci žebříčku se umístily Řecko a také Česká republika; tyto dvě země jako jediné očekávají pokles obchodní aktivity.

"Stále se pohybujeme blízko dna ekonomického cyklu. K dosažení obnovy nás čeká ještě dlouhá cesta. Otázka zní, zda jsou podniky dobře připraveny na vzestup, který tato čísla na celoevropské úrovni indikují. Očekávat oživení je jedna věc, ale mít připravená opatření, která umožní firmě opravdu profitovat z oslabené konkurence a fragmentovaných trhů, je věc druhá," komentoval výsledky průzkumu Petr Škoda, partner odpovědný za výrobní společnosti v KPMG ČR.

Propouštět se bude dál

Výrobci očekávají, že zisky ve výrobním sektoru v Evropské unii se během příštích dvanácti měsíců zlepší jen nepatrně (na +7,1 z -26,8).

Nejoptimističtější jsou výrobci ve Velké Británii (+36), pouze další dvě země pak předpovídají zlepšení zisků, a to Itálie (+19,1) a Německo (+4,5). Česko má hned po Řecku nejhorší očekávání.

Výrobci v EU ale zároveň očekávají, že budou i nadále snižovat počty zaměstnanců. Téměř všechny země v tomto ohledu vyjádřily negativní náladu, jediná Británie naopak pozitivní (+7,6). Největší snižování počtu pracovních míst očekávají výrobci ve Francii (-26,1), Nizozemsku (-23,9), Španělsku (-23,4) a České republice (-20,9).

 

 

Právě se děje

před 4 minutami

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty KHL

Hokejisté CSKA Moskva jsou prvními finalisty Kontinentální ligy. Nejlepší tým základní části vyřadil Petrohrad po vítězství 4:2 na zápasy ve finále Západní konference. Postupový bod získal na ledě SKA po výhře 2:0.

Šestý zápas rozhodli ve prospěch posledních šampionů brankami ve druhé třetině Maximové Šalunov a Sorkin. Brankář Lars Johansson zlikvidoval všech 30 střel a vychytal potřetí v sérii čisté konto.

CSKA bude hrát o Gagarinův pohár potřetí za sebou. V sezoně 2017/18 prohrál finále s Kazaní, rok na to porazil Omsk. Vloni se play off kvůli pandemii koronaviru nedohrálo. Právě mezi oběma jeho předchozími finálovými soupeři se rozhodne o druhém účastníkovi závěrečných bojů. Po pěti zápasech vede Avangard s českým brankářem Šimonem Hrubcem nad Kazaní 3:2 a v úterý může na domácím ledě rozhodnout.

před 16 minutami

AFP: Leyenová řekla Michelovi, že nedovolí, aby se aféra "Sofagate" opakovala

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v pondělí poprvé od společné schůzky s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem hovořila s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem a řekla mu, že "nedovolí, aby se taková situace opakovala". S odvoláním na zdroj z Evropské komise o tom informovala agentura AFP. Erdogan s Michelem se minulý týden během jednání týkajícího se také práv žen usadili v křeslech, na první ženu v čele unijní exekutivy zbylo jen místo stranou na pohovce.

Záběry ze setkání v Ankaře z 6. dubna kritizovala řada evropských politiků. Při uvítání německá politička s bezradným povzdechem hleděla na dvojici mužů, kteří ji nechali místo stranou na vedlejší pohovce. Diplomatický incident získal přezdívku Sofagate, což je složenina z termínu pro pohovku (sofa) a aféru (gate), přičemž termín "gate" se vžil po někdejší americké aféře Watergate.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Rozpočtový schodek USA v pololetí kvůli koronaviru vystoupil na nový rekord

Rozpočtový deficit Spojených států se v první polovině fiskálního roku vyšplhal na rekordních 1,7 bilionu dolarů (přes 37 bilionů korun), což představuje zhruba dvojnásobek ve srovnání s předchozím rekordem. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva financí. Za růstem deficitu stojí rozsáhlé výdaje související s koronavirovou krizí.

Fiskální rok ve Spojených státech začíná v říjnu a končí v září. V první polovině loňského fiskálního roku činil rozpočtový deficit 743,5 miliardy dolarů.

Předchozí pololetní rekord zaznamenal schodek v šesti měsících do března 2011. Tehdy deficit prohloubily rozsáhlé výdaje, jimiž se vláda snažila řešit negativní dopady hospodářské recese, kterou způsobila globální finanční krize z roku 2008, upozornila agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy