Češi postaví na Sibiři komplex pro prasata za miliardy

ČTK ČTK
15. 10. 2012 14:03
Bauer Technics vyhrála tendr na dodávku obrovské prasečí farmy
Foto: Reuters

Praha - Česká společnost Bauer Technics vyhrála tendr na dodávku obřího komplexu pro výrobu vepřového masa v ruské republice Chakásie.

Hodnota projektu pod státní garancí Ruské federace činí 14,5 miliardy rublů, což je zhruba devět miliard korun. Informoval o tom server E15. Podle něj jde o historicky největší český exportní kontrakt s Ruskem v zemědělském byznysu.

"První etapa je za 5,18 miliardy korun. Stavební část dodá společnost PSG," řekl E15.cz šéf Bauer Technics Karel Líkař.

Součástí dodávky jsou komplexní soubory technologií, konstrukcí stájí, stavebních prací, ale i zaškolení obsluhy a řízení farmy po dobu dvou let. Dokončení projektu je plánováno na prosinec 2014.

Obchod spadá pod projekt, který spustil ruský prezident Vladimir Putin v rámci programu rozvoje Sibiře. Obsahuje dvě komplexní farmy pro chov prasat. Každá z nich čítá kapacitu přes 150 tisíc prasat. Součástí je masokombinát s kapacitou 280 tisíc kusů skotu a 300 tisíc prasat za rok včetně velkokapacitního skladu obilí na sto tisíc tun a výrobny krmných směsí, dodal server.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy