Češi poprvé použili karty víc k nákupu než v bankomatu

Radek Pecák Radek Pecák
21. 1. 2010 13:00
S platebními kartami se učíme pracovat čím dál víc.
Foto: UBS

Praha - Velká část Čechů již pochopila, že je lepší s platebními kartami rovnou platit, než je používat jen pro výběr hotovosti z bankomatů. Vloni totiž poprvé majitelé bankovních karet České spořitelny vícekrát použili svoji kartu při platbách u obchodníků než v bankomatech.

Česká spořitelna dále uvádí, že průměrný celkový počet transakcí s jednou platební kartou byl vloni přesně padesát. To je o čtyři transakce víc než v roce 2008.

Poměr placení s kartou versus výběry z bankomatů byl vloni 26:24, zatímco v roce 2008 ještě o dva případy převažovaly výběry z bankomatů a v roce 2007 dokonce o pět případů.

Přes karty "proteklo" 346 miliard

Celkem v loňském roce provedli držitelé platebních karet České spořitelny 164 milionů transakcí v celkovém objemu 346 miliard. Kč. To je zhruba stejný objem jako v roce 2008, když nárůst byl jen 0,4 %).

Češi si postupně zvykají platit kartou i menší nákupy. "Každý rok se zvyšuje průměrný počet transakcí na jednu kartu, zatímco průměrná výše transakcí klesá. V loňském roce jsme dokonce zaznamenali rekordní nárůst objemů plateb přes internet, což dokládá, že klienti stále více oceňují rychlost a pohodlnost on-line plateb kartou," uvedl Miloslav Křečan, ředitel Kartového centra České spořitelny.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy