Češi platí faktury pozdě, ale nejsou sami

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 3. 2010 17:35
Opožděné hrazení faktur ohrožuje malé a střední podniky
60 % faktur vystavených v ČR je uhrazeno po splatnosti
60 % faktur vystavených v ČR je uhrazeno po splatnosti | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Češi a tuzemské společnosti patří z hlediska platební morálky v regionu střední a východní Evropy k průměru.

Průměrná dohodnutá doba úhrady faktur za zboží a služby na našem trhu dosahuje 36 dnů. Zpoždění platby pak dvanácti dní.  To znamená, že dovavatelé zboží a služeb čekají na úhradu svých pohledávek celých 48 dní.

Nejhorší situace z celého regionu je podle statistiky společnosti Creditreform v Polsku, kde průměrné opoždění plateb dosahuje 93 dnů.  Naopak Estonsko s průměrných 13 denním zpožděním úhrady faktur vyšlo z hodnocení nejlépe.

České republika je po Estonsku, Bulharsku, Lotyšsku a Litvě na pátém místě. Na Slovensku, které se umístilo na šestém místě, čekají společnosti na úhradu zboží průměrně o 20 dní déle, než bylo dohodnuto. 

Každý pátý nezaplatí ani měsíc po splatnosti

Situace se ale v jednotlivých zemích liší také kvůli mnohdy výrazně odlišným platebním zvyklostem a dalším pravidlům obchodního styku. Neliší se tedy jen počet dní, o kolik zákazníci překračují dohodnuté datum splatnosti, ale také délka samotné lhůty splatnosti.

Nejdéle tak musí na uhrazení dodaného zboží či služby čekat podniky v Rumunsku (90 dní), Srbsku (120 dní) a Polsku (123 dní).

Přestože Česká republika skončila na relativně uspokojivém pátém místě, je podle společnosti Credit reform znepokojující, že své faktury hradí pouze 40 % zákazníků. Každý pátý prý navíc se zaplacením otálí déle než měsíc po splatnosti.

Problémy s úhradou plateb samozřejmě souvisejí s hospodářskou krizí. Firmy a podnikatelé musejí čerpat překlenovací úvěry a pokud nemají dostatečnou finanční rezervu dostávají se velmi často do vážných problémů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

před 2 hodinami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy