Češi platí faktury pozdě, ale nejsou sami

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 3. 2010 17:35
Opožděné hrazení faktur ohrožuje malé a střední podniky
60 % faktur vystavených v ČR je uhrazeno po splatnosti
60 % faktur vystavených v ČR je uhrazeno po splatnosti | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Češi a tuzemské společnosti patří z hlediska platební morálky v regionu střední a východní Evropy k průměru.

Průměrná dohodnutá doba úhrady faktur za zboží a služby na našem trhu dosahuje 36 dnů. Zpoždění platby pak dvanácti dní.  To znamená, že dovavatelé zboží a služeb čekají na úhradu svých pohledávek celých 48 dní.

Nejhorší situace z celého regionu je podle statistiky společnosti Creditreform v Polsku, kde průměrné opoždění plateb dosahuje 93 dnů.  Naopak Estonsko s průměrných 13 denním zpožděním úhrady faktur vyšlo z hodnocení nejlépe.

České republika je po Estonsku, Bulharsku, Lotyšsku a Litvě na pátém místě. Na Slovensku, které se umístilo na šestém místě, čekají společnosti na úhradu zboží průměrně o 20 dní déle, než bylo dohodnuto. 

Každý pátý nezaplatí ani měsíc po splatnosti

Situace se ale v jednotlivých zemích liší také kvůli mnohdy výrazně odlišným platebním zvyklostem a dalším pravidlům obchodního styku. Neliší se tedy jen počet dní, o kolik zákazníci překračují dohodnuté datum splatnosti, ale také délka samotné lhůty splatnosti.

Nejdéle tak musí na uhrazení dodaného zboží či služby čekat podniky v Rumunsku (90 dní), Srbsku (120 dní) a Polsku (123 dní).

Přestože Česká republika skončila na relativně uspokojivém pátém místě, je podle společnosti Credit reform znepokojující, že své faktury hradí pouze 40 % zákazníků. Každý pátý prý navíc se zaplacením otálí déle než měsíc po splatnosti.

Problémy s úhradou plateb samozřejmě souvisejí s hospodářskou krizí. Firmy a podnikatelé musejí čerpat překlenovací úvěry a pokud nemají dostatečnou finanční rezervu dostávají se velmi často do vážných problémů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy