Češi kvůli krizi šetří, Američané utrácejí

Hana Vorlíčková
1. 12. 2008 10:00
Češi se snaží šetřit na horší časy, říká Herbert Stepic,šéf Raiffeisenbank

Praha - Češi na finanční hospodářskou krizi reagují naprosto odlišně než Američané či Britové.

"Zatímco Američané v poslední době utrácejí ve velkém, využívají kreditních karet a vybírají zbylé peníze ze svých účtů, Češi se snaží šetřit na horší časy," uvedl při své návštěvě České republiky Herbert Stepic, generální ředitel Raiffeisenbank International.

Jeho slova potvrzují i různé průzkumy, podle kterých je mezi Čechy více těch, kteří mají tendenci ve větším šetřit na horší časy než těch, kteří chtějí v následujících měsících utrácet. Ve Spojených státech či Velké Británii je tento poměr opačný.

"Zájem o spořící účty v české Raiffeisenbank rostou strmým tempem," tvrdí Tomáš Kofroň, mluvčí společnosti. Jeho slova potvrzuje většina tuzemských bankéřů. "Vklady na termínovaných účtech v posledních týdnech rostou. Největší přírůstky v rámci skupiny ČSOB pak eviduje Poštovní spořitelna," potvrdil nedávno pro Aktuálně.cz Ivo Měšťánek z tiskového oddělení banky.

"Za tři čtvrtletí letošního roku vzrostly vklady za celou skupinu meziročně o 8,5 procenta a dosáhly tak objemu 550 miliard korun," uvedla Monika Klucová z Komerční banky.

Češi chtějí jistotu

Lidé se dopadů hospodářské krize obávají a začínají šetřit na horší časy. Přesouvají proto své úspory z rizikových akciových trhů a podílových fondů do méně rizikových instrumentů, jako jsou spořící účty, nebo termínované vklady. Stále populárnější je i stavební spoření.

Podle bankéřů však nejde jen o přesun peněz. Lidé začínají i méně utrácet. Nedávný průzkum společností STEM/MARK dokonce uvedl, že poměrně vysoké procento dotázaných zvažuje, že v případě potřeby neodjede v létě na zahraniční dovolenou. "Je to ale jakási pojistka na horší časy. Většina Čechů se totiž domnívá, že jejich životní úroveň bude příští rok přibližně stejná, jako letos," uvádí průzkum.

Ačkoli velké procento populace chce šetřit na horší časy, v Česku je i dostatek těch, kteří si na své nákupy peníze půjčují. Tato druhá skupina lidí si zatím nepřipouští, že by je finanční krize mohla ve velkém ohrozit.

Úvěrů se ale nebojí

Objemy spotřebitelských úvěrů v bankách proto rostou ve velkém. V meziročním vyjádření se zvedly o desítky procent. Průměrná výše spotřebitelského úvěru přesahuje sto tisíc korun.

Sídlo Raiffeisenbank v Praze.
Sídlo Raiffeisenbank v Praze. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Za první tři kvartály letošního roku jsme v Raiffeisenbank poskytli spotřebitelské úvěry v obejmu 2,7 miliardy korun. To představuje meziroční růst přibližně 60 procent," uvedl nedávno Kofroň. Obdobně reagovali i zástupci České spořitelny.

I když zájem o spotřebitelské úvěry meziročně roste, u hypoték je situace opačná. Lidé si letos na hypotéku půjčí méně peněz, než tomu bylo loni. Zatímco v uplynulém roce to bylo přibližně 142 miliard korun, letos to bude jen něco přes 120 miliard korun.

 

Právě se děje

před 4 minutami

V Česku se v únoru prodaly kryptoměny za 900 milionů Kč

V Česku se v únoru prodaly kryptoměny zhruba za 900 milionů korun. Je to o 300 až 400 milionů více než v lednu a šestinásobek proti stejnému měsíci loni. Poptávku táhl především rostoucí kurz bitcoinu i dalších kryptoměn. Vyplývá to z údajů největšího tuzemského obchodníka Bitstock.com.

Na Slovensku byl objem obchodu s digitálním zlatem v porovnání s Českem zhruba třetinový a v únoru dosahoval 300 milionů Kč.

"V lednu a v únoru jsme jen na Bitstock.com prodali bitcoiny za více než 600 milionů Kč. To je šestkrát víc než loni. Odhaduji, že v celé ČR se za toto období prodaly bitcoiny a další kryptoměny za 1,5 miliardy Kč," uvedl ředitel Bitstock.com Martin Stránský.

Cena bitcoinu se běhm února podle webu Kurzy.cz zvýšila ze zhruba 35 000 dolarů až na více než 57 000 dolarů. V současnosti se obchoduje okolo 50 000 dolarů, tedy více než jednoho milionu korun.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Skokani budou mít po MS jen tři závody, vítězem SP je Granerud

Norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud se stal s předstihem celkovým vítězem Světového poháru. Mezinárodní lyžařská federace FIS dnes oznámila, že po mistrovství světa se uskuteční jen tři individuální závody v Planici, v nichž už Graneruda nemůže nikdo předstihnout.

Kvůli pandemii koronaviru byly zrušeny čtyři březnové závody SP v Norsku. FIS nakonec nenašla náhradní hostitele, pouze přidala ještě jeden závod k závěrečným dvěma v Planici. Finále seriálu se uskuteční na mamutím můstku ve Slovinsku od 25. do 28. března.

Další zprávy