Češi dostanou Den piva, plánuje nový šéf svazu pivovarů

Radek Pecák Radek Pecák
2. 9. 2013 15:04
Jednou z priorit je navrácení sazeb spotřební daně z piva zpět před rok 2010.
Vladimír Balach.
Vladimír Balach. | Foto: Svaz pivovarů a sladoven

Praha - Podobně jako mají vinaři svůj den Svatomartinského vína, dostanou i pivaři svůj Den českého piva. Na letošní 27. září jej letos poprvé chystá Český svaz pivovarů a sladoven.

Právě organizace nového svátku je prvním úkolem pro nového výkonného ředitele svazu Vladimíra Balacha. Do funkce nastupuje k začátku září a první rozhovor poskytl online deníku Aktuálně.cz.


Aktuálně.cz: Jak bude Den českého piva vypadat a kdo se do něj zapojí?

Balach: Podobně jako se organizují slavnosti mladého svatomartinského vína, tak i pivovary společně se spolupracujícími restauracemi připraví degustační menu. Návštěvník, který přijde, získá také určitou prémii, například druhé pivo zdarma a podobně.


A.cz: Kolik pivovarů se letošního prvního ročníku zúčastní?

Letos jich nebude moc. Bereme to především jako pilotní projekt. Začali jsme totiž s přípravou poměrně pozdě a pivovary měly své akce už rozplánované a na ně blokované finanční prostředky. Nicméně nebudou chybět ani velké pivovary jako Prazdroj či Staropramen, také Heineken a samozřejmě řada menších.


A.cz: Uvažovali jste o tom, pojmout svátek v podobném stylu, jako je například mnichovský Oktoberfest, tedy uspořádat nějaký velký pivní festival?

Byly tady i takové úvahy. Nicméně nakonec jsme dospěli k tomu, že na podobné megalomanské akce není v Česku tradice. Navíc si festivaly organizují samotné pivovary.

A.cz: Co je smyslem takovéto akce z pohledu vašeho svazu?

Především jde o propagaci piva vařeného v Česku českými lidmi tradičními postupy a z tradičních surovin. Cílem je také to, aby se lidé vrátili ke konzumaci točeného piva v restauracích.

A.cz: Termín 27. září zůstane tradiční i pro další roky, nebo chystáte jiný?

Ne, 27. září je vhodný termín například proto, že tuto akci je možno spojit se Svatováclavskými slavnostmi.

A.cz: Proč podle vás přestali lidé chodit do restaurací a hospod?

Je to kombinace řady faktorů. Část viny na tom má ekonomická krize, ale ještě větší změna životního stylu. Češi prostě více času tráví v práci a ten malý zbytek volného času raději tráví s rodinou. Pivo sice nepřestali mít rádi, ale raději si ho vypijí doma, například na zahradě při grilování.

A.cz: Jak je tedy chcete znovu přilákat do restaurace?

Hlavně přesvědčováním, že jen tam se napijí skutečně čerstvého kvalitního piva. Pokud si totiž koupíte lahvové, nikdy nevíte, jak dlouho bylo ve skladu, za jakých podmínek skladováno. A protože pivo, stejně jako víno, je živý organismus, mění se v průběhu času i jeho chuťové vlastnosti. Z toho pak také možná pocházejí ony stesky, že dříve ta či ona značka chutnala jinak.

A.cz: Není to pivo skutečně trošku jiné? Vždyť se změnily technologie, místo chmelových šišek se používají pelety a podobně...

Máme mnoho dokladů o tom, že chuť alespoň u těch pivovarů, které mají pravidelně kontrolovanou značku České pivo, se ani po změnách technologií nezměnila. Naopak se díky čistotě a stabilní kvalitě surovin zlepšila trvanlivost a stabilizovala se kvalita.

A.cz: V posledních letech se na trhu objevily takzvané beermixy, pšeničná a speciální piva. Myslíte si, že jednou převáží nad tradičním českým světlým pivem?

To si určitě nemyslím. Vždyť i v Belgii, což je tradiční producent speciálních piv, mají tyto výrobky na trhu podíl 30 procent. U nás to bude méně.

A.cz: Jedním z úkolů vašeho svazu je logicky lobbování za zájmy pivovarů a jejich vlastníků. Co chcete změnit v legislativním prostředí pro váš obor?

V současnosti je jednou z priorit snaha o navrácení sazeb spotřební daně z piva zpět před rok 2010. Máme totiž důkazy o tom, že zvýšení spotřební daně státu téměř žádné peníze nepřineslo. Hned v onom roce 2010 totiž spotřeba piva klesla o 15 procent.

 

Právě se děje

před 5 minutami

TOP 09 půjde ve Středočeském kraji do voleb se Zelenými a Hlasem

TOP 09 půjde do podzimních krajských voleb ve Středočeském kraji v koalici se Stranou zelených a hnutím Hlas. Kandidátku povede místopředseda TOP 09 a starosta Roztok Jan Jakob, dvojkou bude bývalý místopředseda Evropského parlamentu a předseda Hlasu Pavel Telička. Třetí místo na kandidátní listině náleží zastupitelce Mladé Boleslavi ze Strany zelených Janě Krumpholcové. Do voleb subjekty půjdou jako Spojenci pro Středočeský kraj. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně, po které podepsali koaliční dohodu.

"Středočeský kraj potřebuje nahradit současné papalášství kompetencí. Lidé, kteří jej dnes vedou, myslí zejména na sebe, své zájmy, nikoli na občany. Stejně jako v jiných krajích i zde chceme pohnout s řešením sucha, infrastruktury, kvalitou školství," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Vztahy s Prahou jsou zkalené, řekl mluvčí Kremlu. Kontakty s vedením Česka nejsou v plánu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve středu označil nynější rusko-české vztahy za zkalené. Kontakty s českým vedením se podle něj v nejbližší době neplánují. Peskov podle agentury Interfax odpovídal novinářům na otázku týkající se vztahů s Českem na pozadí špionážních skandálů.

Interfax připomněl úterní zadržení poradce šéfa Roskosmosu, bývalého novináře Ivana Safronova, kterého podle jeho obhájců ruská kontrarozvědka podezírá z vlastizrady kvůli údajné spolupráci s českou rozvědkou. Agentura připomněla také spekulaci o chystaném útoku na pražské politiky, po které Praha vyhostila dva ruské diplomaty a Moskva reagovala recipročně.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy