Češi dál šetří, obchodníkům v únoru opět klesly tržby

Veronika Skálová Veronika Skálová
6. 4. 2010 9:10
Podle statistických údajů vydělali obchodníci méně než před rokem na veškerém zboží krom potravin a motorových vozidel.
Jedna z mála věcí, na níž Češi nešetří, je jídlo.
Jedna z mála věcí, na níž Češi nešetří, je jídlo. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Další pokles v řadě, s náznakem zlepšení pro ty, kdo se živí prodejem aut. Český statistický úřad zveřejnil údaje o tom, že Češi v únoru dál škrtili své výdaje. Tržby maloobchodníků poklesly jak v porovnání s lednem, a to o 0,5 procenta, tak ve srovnání s loňským únorem - o 2,9 procenta.

Kromě potravin, na nichž Češi obvykle nešetří navzdory krizi, se mírně zvýšily pouze tržby v oboru prodeje a oprav motorových vozidel, o 0,2 procenta.

Za všechny ostatní druhy zboží utržili obchodníci méně než před rokem. Například u pohonných hmot to bylo o 6,5 procenta méně, u nepotravinářského zboží to byl pokles o 3,3 procenta.

Analytici přesto tvrdí, že nejde o špatný výsledek. "Meziroční propad maloobchodu v ČR o 2,1 % je o trochu lepší, než se čekalo (tržní i náš odhad byl -3,8 %) nicméně stále zapadá do obrázku, kde spotřeba domácností zůstává slabá," zhodnotil údaje statistiků analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.


 

Právě se děje

před 10 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Elitní parkurová série Global Champions, která měla vyvrcholit na podzim v Praze, se už letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru nerozběhne. Zástupci seriálu, v němž závodí i česká jezdkyně Anna Kellnerová, sezonu obnoví příští rok. Oznámili to na webu soutěže.

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

před 29 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy