Češi budou platit v obchodech mobilem, už na podzim

Veronika Skálová Veronika Skálová
2. 2. 2011 9:40
Čtyři banky a mobilní operátoři připravují společný projekt, který umožní nákupy přes mobil.
Místo karty mobil budou Češi moci používat už od podzimu. Ilustrační foto.
Místo karty mobil budou Češi moci používat už od podzimu. Ilustrační foto. | Foto: MasterCard

Praha - Letošní vánoční nákupy budou nejspíš v Česku vypadat úplně jinak. Podle Hospodářských novin budou Češi od podzimu mít možnost používat k placení místo karty nebo hotovosti i mobilní telefon.

Jak deník informoval, mobilní operátoři a čtyři české banky, založili společný projekt Mopet cz, který placení mobilem za zboží, služby, ale i složenky, umožní.

Platby mobilem se budou odečítat ze zvláštního účtu, kam bude jeho majitel posílat peníze také prostřednictvím mobilu. Nikdo tak nebude mít přístup k údajům o platební kartě ani o bankovním účtu. Na mobilní účet si uživatel bude moci posílat tolik peněz, kolik bude chtít, možné bude i odeslání částky opačným směrem.

Při samotném nákupu pak zákazník předá obchodníkovi číslo svého mobilu nebo jiný devítimístný kód, na jeho telefon pak přijde požadavek na zaplacení, který zákazník potvrdí zadáním osobního kódu.

"Lidé nebudou jako dosud potřebovat při mnoha platbách peněženku nebo kartu. Je to, jako by u sebe měli osobní bankomat," řekl HN Tomáš Solomon, šéf Mopet cz.

Na projektu se podílí Česká spořitelna, UniCredit Bank, GE Money Bank a Raiffeisenbank, služba by ale měla být dostupná i klientům jiných bank. Pouze transfer peněz bude trvat o něco déle.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Kvalifikací v Ruce prošla trojice českých skokan. Sakala spadl

Trojnásobné zastoupení budou mít čeští skokani na lyžích v druhém závodu sezony Světového poháru ve finské Ruce. Po neúspěšné kvalifikaci minulý týden ve Wisle si dnes na severu Evropy postup do závodu zajistili Čestmír Kožíšek, Viktor Polášek a Vojtěch Štursa.

Kožíšek obsadil výkonem 112,5 metru 20. místo, Polášek doletěl o půl metru dál, bodově mu to ale stačilo na umístění o sedm příček níž. Štursa proklouzl do postupové padesátky s výkonem 96,5 m jako poslední. Neuspěl Filip Sakala, který neustál doskok a po pádu skončil šedesátý.

Kvalifikaci ovládl Polák Dawid Kubacki, jenž výkonem 135,5 metru předvedl nejdelší skok dne. Vítěz úvodního závodu SP ve Wisle Němec Markus Eisenbichler byl šestý.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Cyklista Karel Vacek bude jezdit za bývalou stáj Kreuzigera

Český cyklista Karel Vacek bude od příští sezony oblékat dres elitního týmu WorldTour Qhubeka ASSOS. Dvacetiletý nadějný jezdec v jihoafrické stáji, která do letoška závodila pod názvem NTT, vystřídá krajana Romana Kreuzigera. Ten naopak zamířil do druhodivizního týmu Gazprom-RusVelo.

Vackovo angažmá dnes potvrdilo vedení týmu. Spolu s ním přišli i osmadvacetiletý Polák Lukasz Wišniowski a o čtyři roky mladší Američan Sean Bennett.

Vacek, jenž v roce 2019 působil v týmu Hagens-Axeon a letos jezdil za italskou stáj Colpack Ballan, si posun mezi elitu nemohl vynachválit. "Jsem nadšený, že mohou být součástí týmu Qhubeka ASSOS, je to úžasné. Těším se, že se pro příští sezonu dostanu do co nejlepší formy," uvedl na týmovém webu.

"Mým největším snem je samozřejmě Tour de France nebo jiný ze závodů Grand Tours, dosáhnout tam jednou na dobrý výsledek v celkovém pořadí. To je můj kariérní cíl, ale teď jsem rád a vděčný, že jsem se stal součástí skvělého týmu," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy