Černé na bílém: Volvo patří Číně, dohoda byla podepsána

Karel Toman
29. 3. 2010 10:05
Symbol hospodářské krize, prestižní západní automobilka, od nynějška patří Číně
Majitel automobilky Geely a od 28. března 2010 také značky Volvo Li Šu-fu (vlevo). Po podepsání historické smlouvy pózuje u nového modelu S 60 s švédskou minystryní podnikání a energetiky a výkonným ředitelem Volvo Cars.
Majitel automobilky Geely a od 28. března 2010 také značky Volvo Li Šu-fu (vlevo). Po podepsání historické smlouvy pózuje u nového modelu S 60 s švédskou minystryní podnikání a energetiky a výkonným ředitelem Volvo Cars. | Foto: Reuters

Gothenburg - Prodej švédského Volva Číně je oficiálně stvrzen.

Dohodu v neděli v centrále Volvo Cars v Gothenburgu podepsali Lewis Booth, finanční šéf automobilky Ford, které Volvo patřilo do dnešního dne, a Li Šu-fu, majitel největší soukromé čínské automobilky Geely.

Kupní cena automobilky je 1,8 miliardy dolarů. "Myslíme, že to je fér cena za dobrý byznys. Jsme spokojeni," řekl Booth. Prodej ještě musí schválit regulátoři a celý proces má být dokončen do třetího čtvrtletí letošního roku.

Hlavní sdělení, na kterém si řečníci na tiskové konferenci dali záležet, bylo, že Volvo zůstane švédské pokud jde o kvalitu a že přechod pod křídla Geely znamená konec jeho potíží.

Volvo je jako Tygr, potřebuje osvobodit

"Volvo je druhé jméno pro bezpečnost, kvalitu a starost o životní prostředí," zdůraznil Li Šu-fu, "během jednání jsem zdůrazňoval, že Geely bude tento odkaz posilovat. Chci ale říct jedno: Volvo je Volvo a Geely je Geely." Podle něj bude Volvo vedeno dál dosavadním nezávislým managementem.

"Vidím Volvo jako tygra. Ten musí žít v divočině, ne v zoo. Musíme tohoto tygra osvobodit," řekl Šu-fu, který se svým charakteristickým nesmělým úsměvem "Buddhy" vešel do sálu plného novinářů jako první. Naznačil, že Volvo má obrovský potenciál a Čína a celá Asie je místo, kde se teď může ukázat.

"Z dlouhodobého hlediska jsou naše šance skoro neomezené," souhlasil prezident Volva Stephen Odell. Dohodou s Geely podle něj pro Volvo končí "extrémně obtížné a temné časy".

Li Šu-fu nespecifikoval, kolik továren Volva plánuje v Číně postavit. Řekl ale, že případné nové provozy nijak neohrozí výrobu ve Švédsku a Belgii.

Prohlédněte si pozoruhodný vývoj automobilky Geely

Čína se minulý rok stala největším automobilovým trhem na světě a do budoucna by byla ráda i významným (ne-li největším) světovým vývozcem. A právě Volvo by se mohlo stát poměrně levnou vstupenkou na euro-americké trhy.

Samotná automobilka Geely prodala vloni zhruba čtvrt milionu aut. Její cíl je vyrábět od roku 2015 dva miliony aut ročně, z toho 1,4 milionu na export.

Do černých čísel by Volvo vedení Geely rádo dostalo už příští rok, což by se mělo podařit i díky vybudování nové fabriky přímo v Číně.

Plány na prodej Volva do Číny se příliš nelíbily švédským odborářům. Stephen Odell dnes ale zdůraznil, že konečné podobě dohody vyslovily podporu odbory stejně jako management firmy.

O významu, který obě země dohodě přikládají, svědčí fakt, že jejímu podpisu byla přítomna švédská ministryně podnikání a energetiky Maud Olofssonová a čínský ministr průmyslu a informačních technologií Li I-čung.

Ford koupil Volvo Cars v roce 1999 za 6,5 miliardy dolarů od švédské skupiny Volvo, která se nyní soustřeďuje na výrobu nákladních vozů.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy