Ceny v eurozóně klesají, analytikům se to ale nelíbí

Ekonomika Ekonomika
31. 7. 2009 12:42
Spotřebitelské ceny meziročně klesly o 0,6 procenta
Foto: Reuters

Brusel - Meziroční míra inflace v eurozóně dosáhla v červenci záporné hodnoty minus 0,6 procenta a naplnila tak předpověď odborníků. Vyplývá to z odhadu Eurostatu.

"Je to vůbec nejnižší míra inflace v zemích, které dnes platí eurem, za posledních 50 let," řekl agentuře Reuters Martin van Vliet z ING.

Poprvé se eurozóna ocitla v deflaci v červnu, kdy ceny vůbec poprvé v historii poklesly (minus 0,1 procenta). 

Absolutní pokles cen, tedy takzvanou deflaci, analytici pro letní měsíce předpovídali. Nicméně o něco mírnější, než k jaké podle odhadů Eurostatu nakonec došlo. Propad podle analytiků způsobily především klesající ceny energií.

Analytici většinou očekávají, že v dalších měsících by se měl vývoj obrátit a na konci roku zamíří spotřebitelské ceny mírně vzhůru.

Foto: Aktuálně.cz

Komerční tip: Využijte klesajících cen v Evropě a vyberte si dovolenou

  Přestože pro samotné spotřebitele se zdá být pokles ceny dobrou zprávou, může mít drtivý dopad na celou ekonomiku. Odrazí se totiž v tržbách firem, které už nyní mají dost problémů. Důsledkem budou další úspory, výpovědi a rostoucí nezaměstnanost.

  "Nemyslím si, že by se lidé měli tak obávat o vývoj inflace. Myslím, že bychom se měli více soustředit na to, jak oživit hospodářský růst," řekl nicméně před nedávnem generální tajemník OECD Angel Gurría.

   

  Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

  Právě se děje

  Aktualizováno před 1 hodinou

  Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

  Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

  Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

  Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

  Zdroj: ČTK
  Další zprávy