Celníci a berňák našli nezdaněný benzín za miliony

Veronika Skálová Veronika Skálová
21. 7. 2011 13:19
Oba úřady se poprvé spojily v odhalování daňových úniků u pohonných hmot
Kontroloři zastavovali cisterny přijíždějící do Česka, zabavili 400 tisíc litrů pohoných hmot. Ilustrační foto.
Kontroloři zastavovali cisterny přijíždějící do Česka, zabavili 400 tisíc litrů pohoných hmot. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - O pět až osm miliard korun přichází každý rok státní pokladna pouze kvůli nezdaněnému benzínu a naftě, které se do Česka dovezou.

Kontroloři celní správy a finančních úřadů proto minulý pátek spojili své síly a zaměřili se na kontrolu cisteren, které pohonné hmoty do Česka přiváží.

"Akci celní a daňová správa připravovaly dvě měsíce, zúčastnilo se jí 50 kontrolorů z obou úřadů. Kontroly probíhaly poblíž šesti bývalých hraničních přechodů, tedy u Mikulova, Hatí, Halámků, Dolního Dvořiště, Strážného a Folmavy," uvedla mluvčí Generálního finančního ředitelství Jaroslava Musilová.

Inspektoři zastavili za celý den desítky cisteren, v jedenácti případech odhalili nezaplacení některé z daní.

"V těchto jedenácti případech bylo zabaveno 400 tisíc litrů pohonných hmot, vzniklá škoda se pohybuje v milionech korun. Zabavené pohonné hmoty budou pravděpodobně využity na úhradu daňových povinností, zejména co se týká daně z přidané hodnoty, které v souvislosti s tímto obchodem vznikly," doplnila Musilová.

Až dosud postupovala celní správa a daňová správa při kontrolách daňových úniků u dovezených pohonných hmot odděleně, po pátečním úspěchu ale plánují další společné akce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy