ČD rostou,chtějí ale peníze za Pendolina

red eko, ČTK
31. 5. 2006 17:10
Praha - Českým drahám se podařilo zvýšit počet cestujících i objem přepraveného zboží. Za první tři měsíce se vlakem svezlo přes 46 milionů cestujících.

V prvním čtvrtletí se železnici povedlo utržit za osobní přepravu o 2,2 procenta více než loni a dosáhla tržeb ve výši 1,1 miliardy korun.

Za růstem stojí větší rozsah dopravy, kterou ČD zajišťují především pro kraje. Nové cestující ale k dráze podle generálního ředitele Josefa Bazaly přivedl i rychlovlak Pendolino, který jezdí na trase mezi Prahou a Ostravou.

Vlak za necelý půlrok provozu přepravil 200 tisíc pasažérů, z nichž 30 procent podle Bazaly dříve železnici k dopravě nevyužívalo. Větší zájem cestujících o železnici prý vyvolaly také postupné modernizace nádraží i vozidel.

Stojící Pendolina za miliony

České dráhy vyčíslily škodu, která jim vznikla v lednu v době, kdy rychlovlaky Pendolino vyřadila z provozu softwarová
porucha, na 48 milionů korun. ČD ji uplatnily a chtějí o jejím zápočtu s italským výrobcem, firmou Alstom, jednat. Smlouvy na nákup vlaků jsou ale v této věci špatně uzavřené a je možné, že se škodu nepodaří na výrobci vymoct.

Kvůli údajně špatně uzavřeným smlouvám již podnik podal trestní oznámení, které je sice na neznámého pachatele, směřuje ale v podstatě na bývalé ředitele podniku Rudolfa Mládka, Dalibora Zeleného a jeho náměstka Iva Malinu. Nikdo zatím nebyl obviněn.

ČD již loni vyčíslily vůči Alstomu ztrátu z opoždění homologace, a to na 90 milionů korun, které po dohodě vzájemně započetly proti jedné ze splátek za poslední vlaky. Celkem ČD za vlaky zaplatí přes čtyři miliardy korun.

Více nákladu za méně peněz

Nákladní vlaky ČD přepravily 20 milionů tun zboží, což byl meziroční růst o více než deset procent. V tržbách z nákladní dopravy ČD vykázaly téměř čtyři miliardy korun, tedy nárůst necelých pět procent.

Foto: Aktuálně.cz

Nižší růst tržeb proti růstu objemu přepravy je podle Bazaly dán liberalizací železniční nákladní dopravy, kde dráhy musejí soutěžit s konkurencí.

Přesto se podle něho podniku daří vyhrávat většinu tendrů, které zákazníci v nákladní dopravě vypisují. Například na tři roky vyhrály ČD dopravu uhlí do chvaletické elektrárny.

Posilování koruny se prodraží

U tranzitu, kde ČD dopravu účtují v eurech, se negativně odrazilo posilování koruny. Posílení české měny o korunu na euro projeví na ročních tržbách ČD poklesem o 300 milionů korun.

V nákladní dopravě si podnik hodně slibuje od zavedení mýtného na silnicích, které má začít platit od ledna 2007 a má přinést harmonizaci podmínek mezi jednotlivými druhy dopravy.

Zatímco železnice již nyní platí za použití kolejí podle ujetých kilometrů a hmotnosti, na silnicích si dopravci zatím kupují časové známky.

Z depa vyjíždí pomalu, rychleji si troufne až za výhybkami
Z depa vyjíždí pomalu, rychleji si troufne až za výhybkami | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Konec propouštění

Po roce fungování nového managementu se podle Bazaly podařilo dokončit změnu organizační struktury, která podnik zefektivnila. Počet zaměstnanců se snížil na současných asi 60 tisíc, zatímco před třemi roky dosahoval 80 tisíc.

Další výrazné propouštění již vedení podniku neočekává. Letos má odejít 3800 lidí, z nichž 2100 již podnik opustilo.

Loňské hospodaření ČD podle předběžných výsledků skončí ztrátou 589 milionů korun. Meziročně by se tak výsledek podniku zlepšil o 32 milionů korun. Naopak nižší byly loni zřejmě výnosy. Podle předběžných údajů ČD utržily 45 miliard korun, což je o 684 milionů méně než o rok dříve.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy