Budvar uchránil Evropu před Budweiserem z USA

čtk
19. 4. 2007 13:30
Známkový úřad EU vyhověl Budvaru

České Budějovice - Český pivovar Budvar vyhrál spor s firmou Anheuser-Busch o známku Budweiser u známkového úřadu pro Evropskou unii.

Pokud by uspěli Američané, usnadnili by si cestu k používání názvu ve všech státech EU, kde zatím tento název není registrován a vede se o něj spor.

Budvar již má ve své "moci" státy, jako je Německo, Rakousko či Portugalsko. Ostatní trhy by se ale Anheuseru otevřely právě díky komunitární ochranné známce, kterou chtěl získat.

Naopak jsou ale státy jako Dánsko, kde známku vlastní firma z USA.

"Rozhodnutí OHIM považujeme za klíčový úspěch. Pokud by totiž Anheuser-Busch v řízení uspěl, mohl by potenciálně ohrozit používání našich ochranných známek Budweiser, které máme registrované na národní úrovni v řadě zemí Evropské unie," řekla ČTK právnička českobudějovického pivovaru Lejtnarová. 

Foto: Archiv

Devět let hádek

Spor obou pivovarů se táhl od roku 1999, kdy zámořský pivovar přihlášku podal. Jenže státem vlastněný Budvar proti ní vznesl námitky. Po dlouhých devíti letech došel Úřad pro harmonizaci vnitřního trhu (OHIM) k závěru, že známku nezapíše.

"Rada své rozhodnutí opřela o prokázaná práva Budvaru k mezinárodní ochranné známce Budweiser," uvedl mluvčí Budvaru Petr Samec.

Budvaru zbývá podle jeho ředitele Jiřího Bočka vyřešit s americkým pivovarnickým gigantem ještě 17 známkoprávních soudních sporů. Oba podniky se o známku Budweiser přou více než 100 let.

Ze státního soukromý

Spory se daří postupně urovnávat a zatímco v některých vítězí Američané, v jiných je úspěšný český podnik. Kromě soudních sporů řeší národní podnik také desítky sporů u patentových úřadů.

Budějovický Budvar je třetím největším pivovarem v České republice a patří mezi přední tuzemské exportéry piva. Loni zvýšil vývoz o sedm procent na rekordních 556 tisíc hektolitrů piva.

Nynější vláda Mirka Topolánka nedávno dala najevo, že ve svém funkčním období uvažuje o jeho prodeji. Poslední pivovar v majetku státu se tak možná do roka přemění z národního podniku na akciovou společnost.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Dálnice D1 na Prahu je za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 je za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu neprůjezdná kvůli havárii cisterny a dodávky. Podle policie se jeden člověk zranil. U nehody zasahuje i vrtulník záchranářů. Zatím není jasné, jak vážné zranění je.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

NATO označilo Čínu na systematickou výzvu, Peking se proti tomu ohradil

Peking v úterý obvinil Severoatlantickou alianci ze zveličování "teorie čínské hrozby" a z "mentality studené války". Čínské velvyslanectví při Evropské unii tak reagovalo na pondělní závěrečné usnesení summitu NATO, které uvádí, že Čína představuje pro alianci "systematické výzvy".

Vedoucí představitelé členských zemí aliance v usnesení konstatovali, že "deklarované ambice a asertivní chování Číny představují systematické výzvy pro mezinárodní řád založený na pravidlech i pro oblasti důležité pro bezpečnost aliance". Poukázali přitom na to, že obavy aliance vzbuzuje sílící jaderný arzenál Pekingu, čínská účast na ruských vojenských cvičeních v euroatlantickém prostoru i šíření dezinformací.

Čínské velvyslanectví v EU se proti tomu v úterý důrazně ohradilo, přičemž obvinilo NATO z projevování "mentality studené války" a ze snahy "uměle vytvářet konfrontace". Podle agentury AFP rovněž uvedlo, že výraz "systematické výzvy" popírá "mírový rozvoj" Číny, která má dvacetkrát méně jaderných hlavic než členské země NATO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy