Brusel začal prošetřovat český bič na hypermarkety

Ekonomika Ekonomika
21. 9. 2010 10:38
EK bude prověřovat, zda zákon o významné tržní síle odpovídá unijním pravidlům
Slevy. Ilustrační foto
Slevy. Ilustrační foto | Foto: Albert

Praha - Brusel začal zjišťovat, zda český zákon, který má umravnit chování obchodních řetězců vůči jejich dodavatelům, není v rozporu s pravidly Evropské unie.

Na zákon, který od února upravuje vztahy mezi prodejnami jako jsou Tesco, Billa, Lidl, Albert a další a firmami, které jim dodávají zboží, si v Bruselu stěžoval Svaz obchodu a cestovního ruchu.

"Evropská komise se k tomu postavila čelem. Neslíbila, že udělá pořádek podle našeho mínění, ale na základě našich údajů zahájila šetření," citovala agentura ČTK šéfa svazu Zdeňka Juračku.

Bič na řetězce, jak je někdy zákon o významné tržní síle nazýván, především ukládá obchodním řetězcům, aby svým dodavatelům prozrazovaly obchodní podmínky - tedy například i údaje o snižování cen. Zákon také nařizuje, aby za dodané zboží řetězec zaplatil nejpozději do měsíce od dodání. A to hlavní: řetězce nesmí prodávat zboží pod cenou  - tedy levněji, než ho nakoupily.

Výjimkou jsou pouze rychle se kazící potraviny nebo sezónní výrobky.

Pokud řetězec zákon poručí, riskuje pokutu až 10 milionů korun.

Zákon vznikl po lobbingu Potravinářské komory a dodvatelů, ujala se ho skupina poslanců ČSSD. Řetězce zákon od počátku kritizují, podle nich poškozuje jejich vztahy s dodavateli.

Proti zákonu se staví i současný ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, který chce normu zrušit.

Nový zákon už využila Potravinářská komora a některé firmy. Antimonopolní úřad zahájil na základě jejich podnětu správní řízení s některými obchodními řetězci. Z porušení zákona o významné tržní síle ÚOHS podezřívá společnosti Ahold a Kaufland. Obchodníci tvrdí, že zákon neporušili.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Třináct zemí vyzvalo komisi, aby zasáhla proti maďarskému zákonu proti LGBT

Třináct evropských zemí ve společném prohlášení vyjádřilo "hluboké znepokojení" kvůli novému maďarskému zákonu, který zakazuje na školách materiály zobrazující homosexualitu či změnu pohlaví. Skupina vyzvala Evropskou komisi, aby zasáhla, informovala agentura AFP. Vznik společné deklarace iniciovala Belgie, svůj podpis připojila také Francie, Německo, Irsko, Španělsko, Nizozemsko, Lucembursko, Dánsko, Finsko, Švédsko a tři pobaltské země.

"Naléhavě žádáme Evropskou komisi, jakožto strážkyni smluv, aby využila všechny nástroje, které má k dispozici, k zajištění plného dodržování evropského práva, včetně předložení sporu Soudnímu dvoru EU," uvedli signatáři.

U příležitosti setkání ministrů členských zemí Evropské unie v Lucemburku francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune vyjádřil také "lítost" nad zákazem duhového osvětlení stadionu při utkání fotbalového mistrovství Evropy mezi Německem a Maďarskem v Mnichově. Zákaz UEFA naopak uvítalo Maďarsko. Německo, jako hostitelská země zápasu, chtělo duhovým osvětlením protestovat proti novému maďarskému zákonu. Místo mnichovského stadionu budou během zápasu barvami duhy osvětlené stadiony ve Frankfurtu nad Mohanem, Kolíně nad Rýnem, Berlíně, Mohuči, Wolfsburgu a Augsburgu.

Zákon, který mimo jiné znemožňuje ve školách pro děti mladší 18 let osvětu týkající se sexuálních menšin, kritizují i aktivisté a lidskoprávní skupiny jako diskriminační vůči komunitě LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

Další zprávy