Brusel dal Česku drsný úkol. Zvládnete to, dodal

Veronika Skálová Veronika Skálová
11. 11. 2009 13:55
Brusel žádá srazit schodek rozpočtu pod 3% HDP do roku 2013, jinak hrozí sankce.
Janotův balíček sníží deficit rozpočtu na příští rok, ale už ne další léta.
Janotův balíček sníží deficit rozpočtu na příští rok, ale už ne další léta. | Foto: Ludvík Hradilek

Brusel - Jen čtyři roky má Česká republika na to, aby snížila schodek svého rozpočtu pod tři procenta hrubého domácího produktu, jak to požadují Maastrichtská kritéria. Evropská komise podle očekávání dnes stanovila rok 2013 jako závazný.

Pokud by Česko tento termín nedodrželo a jeho schodek byl i v roce 2013 vyšší než tři procenta HDP, hrozí mu sankce. Z Bruselu by například mohl ustat proud dotací na výstavbu infrastruktury.

Praha: Těžké. Brusel: Zvládnete to

Ministerstvo financí však tuto podmínku vidí jako obtížně splnitelnou. "Je to termín, který bude obtížné dodržet. A to z toho důvodu, že stávající takzvaný Janotův balíček je platný jen pro rok 2010," uvedl náměstek ministra financí Tomáš Zídek. Snižování výdajů rozpočtu podle něj nebude příliš rychlé, protože v drtivé většině se jedná o takzvané mandatorní výdaje, tedy povinné platby.

Brusel to vidí jinak. Základy české ekonomiky jsou lepší než u většiny ostatních ekonomik v regionu a hospodářství Česka má navíc větší růstový potenciál než činí unijní průměr, řekl eurokomisař Joaquín Almunia. Sám údajně nepochybuje, že nová vláda, která vzejde z květnových voleb, bude schopna snížit rozpočtový schodek do roku 2013, který jako konečný termín stanovila Evropská komise.

Euro se vzdaluje

Stanovení termínu 2013 téměř vylučuje možnost, zavést v Česku euro o dva roky později. "Záleží na ambici nové vlády. Nová vláda může přijmout daleko ambicióznější plán a zavést euro velmi rychle," dodal Zídek.

Komise odhaduje letošní deficit České republiky na přibližně 6,6 procenta HDP, příští rok na 5,5 procenta a v roce 2011 na 5,7 procenta.

Česko však není v tomto problému osamocené. Maximální tříprocentní hranici letos překročí převážná většina členských států. Z celé sedmadvacítky bude "vzorné" pravděpodobně jen Bulharsko.

Unie chce na nápravě začít pracovat nejpozději v roce 2011. Většina "hříšníků" dostane stejně jako Česko čas do roku 2013. Naopak Itálie musí deficit stáhnout o rok dříve a Velká Británie, kterou krize zasáhla zvlášť silně, dokonce až o dva roky později.

Stejné varování jako Česká republika si od Evropské komise vyslechlo i Slovensko. Bratislava ale na rozdíl o nás počítalo s nápravou o rok dříve, tedy v roce 2012.

 

Právě se děje

Další zprávy