Brno vyzkouší elektrobusy. Už podruhé

ČTK ČTK
12. 7. 2013 14:53
Brněnský dopravní podnik elektrobusy již zkoušel, problém byl ale s délkou dojezdu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Brno - Dopravní podnik města Brna vyzkouší v následujících měsících v provozu některé typy elektrobusů. Stěžejní je podle provozního ředitele Jiřího Valníčka dojezd vozidel na jedno nabití. Pokud se elektrobusy osvědčí, podnik je zřejmě příští rok nasadí do běžného provozu.

V Brně bude kromě autobusů na dobíjecí baterie zkušebně jezdit i autobus, který se bude dobíjet z trolejového vedení trolejbusů či tramvají, informovala mluvčí dopravního podniku Linda Škrancová.

Brno zkoušelo elektrobusy už před dvěma lety, tehdy se však neosvědčily právě kvůli krátké dojezdové vzdálenosti na jedno nabití. Brno je navíc poměrně kopcovité, což může spotřebu zvednout.

"Je pravda, že vývoj v bateriích jde kupředu, baterie mají čím dál větší kapacitu a čím dál menší rozměry a váhu, ale ještě pořád to nemusí vyhovovat délkám tras, které musí autobusy každý den ujet," uvedl Valníček. Dojezd si proto podnik vyzkouší v praxi.

Testovat se budou tři typy vozidel ve třech různých termínech. První je od litevského výrobce, má kapacitu 85 cestujících a bude jezdit na různých linkách mimo pravidelný jízdní řád. Druhý elektrobus českého výrobce s kapacitou 29 lidí bude obsluhovat méně vytížené linky.

Třetí typ nasadí podnik na testování v první polovině října. Jde právě o elektrobus, který se může dobíjet z tramvajového vedení.

 "Elektrobus Siemens Rampini je výjimečný tím, že během své služby se na různých místech dobíjí z trolejového vedení trolejbusů nebo tramvají, a tím částečně využívá i energii, kterou trolejbusy nebo tramvaje vyrábí jízdou z kopce a vrací zpět do trolejového vedení," podotkl Valníček.

Případným nákupem a nasazením do provozu by dopravní podnik podle Škrancové mohl šetřit také finanční náklady za pohonné hmoty. Elektrobusy jezdí pravidelně například v městské hromadné dopravě v Ostravě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Noční nehoda uzavřela dálnici D1 za Prahou, tvořily se kolony

Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli směrem do Brna za sjezdem na Říčany a museli uzavřený úsek objíždět.

Na místě zasahovali záchranáři i i další složky integrovaného záchranného systému, k nehodě přiletěl i vrtulník letecké záchranné služby, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra. Před 06:00 se podařilo následky nehody odstranit a dálnici znovu otevřít.

Nehoda se stala na 12. kilometru směrem na Brno. Kolize dvou osobních aut skončila podle informací silničářů vážným zraněním. V okolí nehody se nad ránem vytvořily kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy