Bože, chraň euro, modlí se kvůli Česku Kalousek

Ekonomika Ekonomika
2. 12. 2011 11:50
Prezident Václav Klaus je tentokrát k budoucnosti evropské měny o něco méně skeptický
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Do problémů, jejichž dosah si stěží dokážeme představit, by se dostalo Česko, pokud padne euro. Doslova nás, podle vyjádření ministra financí Miroslava Kalouska pro deník Právo, čeká boj o přežití. K možným problémům se vzápětí vyjádřil i prezident Václav Klaus.

Tentokrát není tak pesimistický jako ministr české vlády: "Mně se to zdálo trošku zbytečně nadsazené a nadnesené. Nicméně iluze o tom, že bychom mohli očekávat nějaký klidný budoucí rok a rychlý ekonomický růst, to bychom mohli odepsat," komentoval Kalouskův rozhovor s Právem prezident Václav Klaus. 

Kalousek v Právu řekl, že si pád evropské měny zásadně nepřeje, ale současně tento scénář podle něho není vůbec nereálný.

Měl by totiž osudný dopad na ČR a musela by padnout všechna ideologická tabu - ať už daňová, nebo týkající se sociálního státu.

Příští rok bude "docela hustý" řekl ministr

"Pokládám za mnohem pravděpodobnější než nepravděpodobné, že budeme v příštím roce čelit problémům a výzvám, které jsme si dvacet let neuměli představit. Bude to fakt docela hustý," prohlásil Kalousek při setkání se starosty středočeských obcí v Praze.

Euro by podle ministra financí mělo přežít.

"Nicméně pokud by došlo k systémovému finančnímu kolapsu v zemích eurozóny, tak to bude mít takový fatální hospodářský, rozpočtový i sociální dopad na ČR, že v tu chvíli všechny demokratické strany se musí zmobilizovat ke společnému řešení. A tam musí padnout všechna ideologická tabu, protože pak už to není souboj o ideje, ale boj o holou existenci," dodal.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy