Boeing čeká největší prodej, Emirates kupují 50 letadel

Tereza Holanová Tereza Holanová
14. 11. 2011 16:46
Aerolinky ze Spojených arabských emirátů si objednaly Boeingy za 18 miliard dolarů
Letadlo na lince z Dubaje dosedlo v Praze Ruzyni.
Letadlo na lince z Dubaje dosedlo v Praze Ruzyni. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Společnost Boeing uskuteční historicky největší prodej ve své historii. Objednávku na 50 letounů mu zaslal letecký dopravce Emirates Airlines. Skupina o tom v pondělí informovala v tiskové zprávě.

Za letouny typu 777-300 ER se společnost ze Spojených arabských emirátů chystá zaplatit zhruba 18 miliard amerických dolarů (339 miliard korun).

Dohodu o prodeji zástupci obou stran podepsali v neděli - v rámci mezinárodní výstavy Dubai Air Show.

Kromě toho aerolinky zadaly opce na dalších 20 letadel tohoto typu za 8 miliard USD (150,76 miliardy Kč). To znamená, že Emirates v budoucnu mohou nebo nemusí nákup uskutečnit.

Důležité je, že společnost již stanovila cenu těchto letounů a nyní záleží, zda to pro ni bude později výhodné, tedy zda oněch 8 miliard dolarů bude méně než tržní cena.

Nový Boeing bude létat i do Prahy

Jak generální ředitel Emirates Airline a Emirates Group uvedl, Emirates se drží své strategie "rozšířit vzdálené destinace a nadále vynikat jako přední světový přepravce, který propojuje svět s Dubají a dále."

"Objednávka letounů nám dává možnost nahradit některé ze starších letadel, což nám umožňuje udržet naši vedoucí úlohu v palivové efektivitě, stejně jako poskytovat našim zákazníkům neustále špičkové služby," vysvětluje Tim Clark, prezident Emirates.

Podle tiskové zprávy Emirates se Boeing 777-300 od nového roku objeví i na trase z Prahy do Dubaje. Zde zatím létá Airbus A330-200, který má o třetinu sedadel méně než letoun, který jej nahradí.

Společnost dokupuje také Airbusy

Emirates provozují nejvíce Boeingů 777 na světě - v současné době jich mají 95. Dohromady aerolinky vlastní 162 letadel, která létají do 115 destinací v 67 zemích.

Kromě plánovaného nákupu Boeingů si dopravce již dříve objednal 73 letounů Airbus A380, 70 letounů Airbus A350, dalších čtyřicet Boeingů 777-300 ER a šest nákladních letadel.

Souhrnná hodnota všech těchto objednávek činí podle zástupců společnosti více než 92 miliard dolarů.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy