Blížící se brexit již teď zasáhl českou ekonomiku. Zde jsou největší úskalí

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 3. 3. 2019 10:18
Brexit už teď negativně zasáhl 28 procent českých firem. Kvůli odchodu Británie z EU bez dohody by tuzemské firmy mohly podle odhadu přijít přibližně o 30 miliard korun. Další desítky miliard by celá ekonomika ztratila kvůli nižším firemním investicím. V pozitivní dopad brexitu věří jen tři procenta českých firem. Podívejte se na další důsledky blížícího se odchodu Británie z EU.

Čtvrtý největší exportní trh Česka

Velká Británie je v posledních letech pro ČR stabilně čtvrtým až pátým největším exportním trhem. Zboží za více peněz než do Británie vyváželo Česko v uplynulých letech většinou jen do čtyř států - Německa, Slovenska, Polska a Francie. Navíc si Česko v zahraničním obchodu se Spojeným královstvím dlouhodobě udržuje pozitivní bilanci, kdy vývoz do Británie převyšuje objem dovozu britského zboží do Česka. V roce 2018 činil podle Českého statistického úřadu český export do Británie 205,6 miliard korun, opačným směrem směřovalo zboží za 82,7 miliard korun.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy