Biopotravinou roku je švestkový džem. Cenu má i smetana

Petr Havel, spolupracovník redakce
8. 4. 2010 18:01
Dnes proběhlo slavnostní vyhlášení
Také víno může být bio
Také víno může být bio | Foto: NBV

Praha - Švestkový biodžem vyráběný společností Heliavita a distribuovaný do obchodní sítě firmou TopBio ocenila letos porota nejvýše mezi 39 přihlášenými biopotravinami v soutěži Biopotravina roku 2009. 

Ocenění si zasloužila především jako koncept „neprůmyslové spolupráce" mezi ekologickým zemědělcem a distributorem. Tvrdí to alespoň jeden z organizátorů soutěže, Tom Václavík z agentury Green Marketing.

Podle výrobce biodžemu, ekologického farmáře a jednatele společnosti Heliavita Jiřího Kargera, je vítězný výrobek k dostání v síti prodejen zdravé výživy a jen za loňský rok se ho prodaly tisíce kusů. Kromě švestkového biodžemu vyrábí společnost také meruňkový biodžem a svou nabídku chce dále rozšiřovat. „Ještě v letošním roce chceme na trh uvést biomošty, zájem je hlavně o broskvový a meruňkový," plánuje Karger. Ekofarmář kromě toho prodává v sezóně česrtvé bioovoce ze svých sadů. Ty mají plochu 18 hektarů.

„Po celou dobu jsme ale přemýšleli o tom, jak nabídnout spotřebiteli kvalitní biovoce po celý rok.  A to se nám podařilo ve spolupráci s firmou TopBio," uvedl farmář. Ta je přitom také producentem biopotravin, například biomouky, zároveń je ale také distributorem biovýrobků do obchodních sítí. Podle výkonné ředitelky Alexandry Ruberové počítá TopBio s prodejem biodžemů v blízké budoucnosti také v síti dm drogerie.

Český biodžem o pětinu levnější

Biodžemům od společnosti Heliavita konkurují v současné době na tuzemském trhu především francouzské a německé výrobky obdobného typu. „V porovnání s nimi jsme ale o dvacet až třicet procent levnější," upozorňuje Karger.

Oproti loňskému roku se do letošního osmého ročníku soutěže přihlásilo méně výrobků i výrobců biopotravin. Zatímco loni soutěžilo 52 biopotravin od 27 firem, letos soutěžilo 18 výrobců biopotravin s 39 výrobky v šesti kategoriích. Biopotravinou roku mezi pekárenskými produkty se přitom letos staly „Žitné chrupky s česnekem a solí" od firmy Antonín Kolinger ASON, mezi mlékárenskými produkty pak „Amálka Bio smetana ke šlehání 33 procent tuku" z mlékárny Lacrum Velké Meziříčí.

Za biopotravinu roku v kategorii masných výrobků vyhlásili porotci „Biokuřecí maso" od společnosti Biopark, mezi pochutinami a ostatními potravinářskými výrobky zvítězily „NATURVIA Bio tofu Strips" od firmy VETO ECO. Mezi nápoji vyhrála stoprocentní „Rakytníková šťáva" od firmy Miloslav Košek - EKOPLANET. Vítězem v kategorii ovoce a zelenina se pak stal celkový vítěz soutěže, švestkový biodžemem od společnosti Heliavita.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

V Indianapolis se střílelo. Osm lidí přišlo o život, útočník zřejmě spáchal sebevraždu

Při střelbě u logistického centra kurýrní služby Fedex v americkém městě Indianapolis přišlo o život osm lidí, další nejméně čtyři lidé byli hospitalizováni. Policejní mluvčí uvedla, že útočník je mrtvý, zřejmě spáchal sebevraždu. Lidem podle ní nehrozí další nebezpečí.

Incident se stal nedaleko mezinárodního letiště u hlavního města státu Indiana asi půl hodiny před půlnocí místního času (asi 06:30 SELČ). Jeden ze svědků vypověděl, že na místě viděl muže se zbraní, z níž několikrát vystřelil. Jiný člověk řekl, že jeho neteř seděla v autě a strhla se u ní střelba. Se zraněním paže ji poté záchranáři odvezli do nemocnice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy