Billboardy u silnic zabíjí, varuje kampaň

Veronika Skálová Veronika Skálová
20. 4. 2011 12:29
Ke kampani se přidal i Vodafone a Schwarzmüller
Kromě rozptylování pozornosti jsou stojany billboardů nebezpečné i při nehodách, argumentuje nezisková společnost. Ilustrační foto.
Kromě rozptylování pozornosti jsou stojany billboardů nebezpečné i při nehodách, argumentuje nezisková společnost. Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Billboardy lemující české dálnice a silnice rozptylují pozornost řidičů a navíc představují nebezpečnou překážku v případě, že auto při havárii vyjede ze silnice.

Proto nezisková organizace Acta non verba spolu se serverem nechceme-billboardy.cz zahájila kampaň, která by měla počet reklam u silnic snížit.

"Úředníci se při povolování nosičů opírají o svévolný výklad platných zákonů a výjimky poskytují jako na běžícím pásu, což svědčí o vysoké míře korupce," uvedl ředitel neziskové společnosti Vojtěch Razima.

Podle něj se do regulace venkovní reklamy zákonem příliš nechce ani politikům, kteří vycházejí majitelům nosičů této reklamy vstříc, obvykle výměnou za poskytnutí ploch při předvolebních kampaních.

Kampaň "Odpovědné firmy neinzerují na nebezpečných billboardech" má upozornit na rizika, která s sebou tato forma inzerce přináší.

"Kvůli nepozornosti řidičů u nás v roce 2010 došlo k 12 332 nehodám, při kterých zemřelo 88 lidí. Jednalo se o vůbec nejčastější příčinu dopravních nehod. Policie v rubrice srážka s pevnou překážkou eviduje 16 894 bouraček a 187 mrtvých," upozorňuje organizace.

Dodává, že ač policejní statistiky neevidují přímo případy, kdy řidič vrazil do stojanu billboardu, podle expertů zemře nejméně 10 lidí ročně právě tímto způsobem.

Do kampaně se již zapojily tři velké společnosti. Mobilní operátor Vodafone se zavázal, že do konce června odstraní veškeré své poutače od silnic s maximální povolenou rychlostí 90 a více kilometrů v hodině.

Billboardy nechtějí využívat ani společnosti Okin Group a Schwarzmüller. Acta non verba vyzvala k zapojení do kampaně prostřednictvím České asociace pojišťoven právě pojišťovací ústavy, které často podél dálnic a silnic nabízejí své služby.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

EU prodloužila do roku 2032 zrušení roamingových poplatků

Zákazníci evropských telekomunikačních operátorů budou moci dalších deset let volat, posílat textové zprávy a připojit se k internetu ve všech zemích Evropské unie a Evropského hospodářského prostoru (EHP) za stejné ceny jako doma. V tiskové zprávě to dnes uvedla Evropská komise (EK), která tak prodloužila bezplatný roaming do roku 2032. Zároveň oznámila s platností od 1. července další pravidla. Ta mají zaručit stejně kvalitní internet jako v domovské zemi, upozorňování na jinou než pozemní síť či zlepšený přístup k tísňovému volání v celé EU.

"Díky nařízení o roamingu jsme mohli všichni začít používat v zahraničí svůj mobilní telefon tak, jak jsme byli zvyklí z domova," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. "Při svých cestách po EU proto můžeme bez příplatků telefonovat, posílat textové zprávy a používat internet. To je velmi hmatatelná výhoda, kterou nám přinesl náš jednotný evropský trh. Prodloužení platnosti těchto pravidel zachová konkurenceschopnost cen mezi operátory a umožní spotřebitelům využívat bezplatné roamingové služby dalších deset let," dodala.

Podle nových pravidel mají operátoři poskytující mobilní služby zajistit, aby spotřebitelé měli přístup k síti čtvrté generace (4G) nebo k pokročilejší 5G.

Zdroj: ČTK
Další zprávy