Berlínské obchody zůstanou o adventu zavřené, řekl soud

hp
1. 12. 2009 17:45
Rozhodnutí soudu začne platit až příští rok.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Karlsruhe - Berlínské obchody musí zůstat během nedělí v adventním období zavřené.

Rozhodl o tom dnes německý Ústavní soud, který tak vyhověl stížnosti katolické a protestanské církve a zvrátil rozhodnutí spolkové vlády Berlína. Ta umožnila obchodníkům otvírat své obchody po celý týden.

Podle církví nedělní nákupy znemožní některým lidem, a to především zaměstancům otevřených obchodů, jít na mši či bohoslužbu do kostela, což je v adventním období před Vánoci pro věřící důležité.

Obecně nemohou mít obchodníci ve svých obchodech otevřeno v neděli po celém Německu. Od roku 2006 si ale mohou spolkové země odsouhlasit výjimky, díky nímž mohou lidé nakupovat i v neděli, a to několikrát do roka.

V městském státě Berlín mají obchodníci povoleno prodávat v neděli dokonce desetkrát do roka, do toho jsou ovšem započítány i čtyři neděle před Vánoci. To je víc než v jakékoli jiné spolkové zemi.

Ústavní soud rozhodl ve prospěch církví, o adventních nedělích tedy zůstanou berlénské obchody zavřené. Ovšem rozhodnutí začne platit až příští rok, současně s tím totiž soud obchodníkům povolil, aby v právě probíhajícím adventním období své obchody otevřeli.

"Myslím, že s tímto rozhodnutím můžeme žít," okomentoval pro agenturu Reuters rozhodnutí Ústavního soudu mluvčí německé Asociace obchodního průmyslu (HDE).

 

Právě se děje

před 3 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy