Benzinky naráz zdražily. Náhoda, nebo kartel? Spor trvá

ČTK ČTK
13. 2. 2012 12:40
Letitá kauza domnělé kartelové dohody distributorů pohonných hmot se vrací na počátek
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Letitá kauza domnělé kartelové dohody šesti distributorů pohonných hmot s pokutou 313 milionů korun se vrací na počátek. A to už počtvrté. Řešení případu trvá více než deset let.

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj případ vrátil svým podřízeným k došetření. Budou řešit zejména otázku právního nástupnictví firem.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) chce odstranit také některé nedostatky svého rozhodnutí z roku 2004, které mu vytkly soudy.

ÚOHS bude zejména řešit otázku, kterou v minulosti nastolil Nejvyšší správní soud. Podle něj lze potrestat právního nástupce porušitele zákona pouze tehdy, pokud se pachatel soutěžního deliktu svým zánikem pokusil obejít soutěžní pravidla.

Původně ÚOHS pokutoval celkem šest firem - Benzinu, Shell, Agip, ConocoPhillips, OMV a Aral. Některé z nich ale od zahájení původního správního řízení v roce 2001 změnily právní subjektivitu nebo vlastníka. Například síť čerpacích stanic Aral v tuzemsku koupila v roce 2005 společnost OMV. Čerpací stanice společnosti Conoco v ČR v roce 2006 převzal Lukoil.

Dokažte to podrobněji

Krajský soud v Brně, který v minulosti pokutu od ÚOHS opakovaně rušil, našel v postupu úřadu také několik nedostatků v dokazování.

Rafajovi podřízení se podle aktuálního verdiktu svého předsedy mají mimo jiné pokusit o "podrobnější specifikaci vytýkaného jednání, především pokud jde o koordinaci mezi účastníky řízení". Mají se zabývat i údajně oligopolním charakterem trhu. Své závěry musí úřad lépe podložit důkazy a seznámit s nimi i všechny účastníky řízení.

Kupovali levněji, proto zdražili

Případ kartelu pohonných hmot se táhne od roku 2001. Podle dřívějších závěrů ÚOHS firmy v květnu 2001 zdražily naráz asi o korunu a ceny udržovaly do konce listopadu, přestože nákupní cena benzinu klesala.

Vyloučily tak konkurenci na trhu a přiměly spotřebitele platit víc, tvrdil ÚOHS. Podle bývalého předsedy úřadu Josefa Bednáře činil odhadovaný zisk firem na neoprávněném růstu marže několik set milionů korun.

Kartelovou dohodu prý dokazovalo současné zvýšení cen všech pokutovaných společností. Podle firem však taková reakce na změny cen není ničím výjimečným. Proto se firmy proti verdiktu odvolaly.

Rozhodnutí úřadu následně zrušil Krajský soud v Brně. Nařídil antimonopolním úředníkům, aby správní řízení znovu otevřeli. Úřad se bránil kasační stížností, kterou Nejvyšší správní soud zkoumal asi tři roky. Ani jeden ze soudů dosud neřešil otázku, zda šlo skutečně o kartel.

Účastníky řízení jsou nyní kvůli majetkovým změnám společnosti Lukoil, Benzina, OMV, Shell a Eni (dříve Agip).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy