Benzina chystá další expresní pumpy. Láká na nižší cenu

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
11. 6. 2013 16:00
Do roku 2017 má přibýt až padesát čerpacích stanic se samoobslužným placením
Foto: Benzina

Praha - Přestože je tuzemská sít čerpacích stanic nejhustější ve střední Evropě, společnost Benzina plánuje další růst své sítě. V následujících letech se chce zaměřit zejména na rozšiřování počtu samoobslužných čerpacích stanic. Tedy těch, kde si řidič nejen sám natankuje, ale také sám zaplatí prostřednictvím automatu.

Plány další expanze tradiční české značky v úterý představil místopředseda představenstva mateřské skupiny Unipetrol Piotr Wielowieyski.

Benzina nyní na tuzemském trhu drží čtrnáctiprocentní podíl, díky investicím do rozšíření sítě čerpacích stanic jej chce zvýšit na pětinu trhu.

„Do roku 2017 bychom chtěli provozovat až padesát bezobslužných stanic Epress24," upřesňuje Wielowieyski. V současné době jsou zatím motoristům k dispozici jen dvě. Ještě letos má jejich počet stoupnout na šest.

„Chceme tím cílit na lidi, kteří jsou citliví na cenu a chtějí ušetřit," dodává Wielowieyski. Díky nižším nákladům na provoz si totiž Benzina může dovolit nabídnout zákazníkům nižší ceny než u běžných čerpacích stanic. Řádově má jít o koruny za litr.

Společnost současně plánuje rozšířit i počet svých "běžných" čerpacích stanic. V následujících pěti letech má k nynějším 337 přibýt zhruba patnáct dalších.

Rozšíření sítě čerpacích stanic ve zmíněném horizontu předpokládá roční průměrné investice okolo 0,3 miliardy korun.

„Také bychom rádi zvedli výtoč na jednotlivých benzinkách, a to o téměř třetinu," nastiňuje další součást růstové strategie Wielowieyski. Firma plánuje také zkvalitnit a rozšířit nabídku služeb ve svých obchodech.

Cílem do roku 2017 je zvýšit tržby tohoto segmentu o 35 procent. Roční výše provozního zisku benzinek by měla vzrůst v průměru o 0,4 miliardy korun na jednu miliardu.

Rozšířením počtu stanic i výtoče chce firma zvrátit trend uplynulých let, kdy maloobchodní trh ročně klesal v průměru o tři a půl procenta. Mezi lety 2008 a 2012 se prodejní objemy Benziny snížily o 13 procent na 13,5 milionu tun pohonných hmot.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy