Benzín je nejdražší za rok a půl. A růst nekončí

Veronika Skálová Veronika Skálová
19. 3. 2010 17:15
Benzín je nejdražší od září 2008. Před rokem stál o téměř 6 korun na litru méně.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nejvýše za rok a půl poskočily vyskočily ceny na stojanech čerpacích stanic v minulém týdnu. Podle údajů Českého statistického úřadu nejvíc zdražil Natural 95 a to v průměru o 39 haléřů. Stojí teď 31,43 korun za litr.

Podle údajů statistiků je tak nejdražší od září 2008. Tehdy stál litr Naturalu 31,31 korun za litr.Cena nafty v jedenáctém týdnu vzrostla méně razantně - průměrně o dvanáct haléřů na litru, tedy na 29,67 korun.

Ropa, jejíž cena tvoří základ pro stanovení ceny pohonných hmot, v současnosti podražuje. Podle expertů je to dáno optimismem, který v ekonomice převládá.

"Ropa patří ke komoditám, které jsou na hospodářský cyklus extrémně citlivé, proto se optimistická nálada v ekonomice v současné době poměrně výrazně promítá v jejích cenách a potažmo i v cenách pohonných hmot," komentoval vývoj pro ČTK Jan Šimek z Broker Consulting.

Před rokem o více než šest korun levněji

Přesně před rokem jsme platili za benzín podstatně méně. Podle údajů ČSÚ přišel v 11. týdnu roku 2009 litr Naturalu 95 na 25,48 korun a litr nafty na 25,07 korun.

"Tento meziroční růst byl ovlivněn do značné míry také zvýšením cla a spotřební daně na přelomu roku," vysvětlil Šimek.

A směr vývoje cen benzínu se nejspíš zatím nezmění. Nebude to jen zásluhou rostoucí ceny ropy. Je v zájmu obchodníků s pohonnými hmotami, aby vysoké ceny udrželi co nejdéle. Jaro znamená, že lidé začnou víc cestovat, na silnice vyjedou i "sváteční" řidiči, i motorkáři. Benzín a nafta tak nepochybně potečou proudem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy