Benzín je nejdražší za rok a půl. A růst nekončí

Veronika Skálová Veronika Skálová
19. 3. 2010 17:15
Benzín je nejdražší od září 2008. Před rokem stál o téměř 6 korun na litru méně.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nejvýše za rok a půl poskočily vyskočily ceny na stojanech čerpacích stanic v minulém týdnu. Podle údajů Českého statistického úřadu nejvíc zdražil Natural 95 a to v průměru o 39 haléřů. Stojí teď 31,43 korun za litr.

Podle údajů statistiků je tak nejdražší od září 2008. Tehdy stál litr Naturalu 31,31 korun za litr.Cena nafty v jedenáctém týdnu vzrostla méně razantně - průměrně o dvanáct haléřů na litru, tedy na 29,67 korun.

Ropa, jejíž cena tvoří základ pro stanovení ceny pohonných hmot, v současnosti podražuje. Podle expertů je to dáno optimismem, který v ekonomice převládá.

"Ropa patří ke komoditám, které jsou na hospodářský cyklus extrémně citlivé, proto se optimistická nálada v ekonomice v současné době poměrně výrazně promítá v jejích cenách a potažmo i v cenách pohonných hmot," komentoval vývoj pro ČTK Jan Šimek z Broker Consulting.

Před rokem o více než šest korun levněji

Přesně před rokem jsme platili za benzín podstatně méně. Podle údajů ČSÚ přišel v 11. týdnu roku 2009 litr Naturalu 95 na 25,48 korun a litr nafty na 25,07 korun.

"Tento meziroční růst byl ovlivněn do značné míry také zvýšením cla a spotřební daně na přelomu roku," vysvětlil Šimek.

A směr vývoje cen benzínu se nejspíš zatím nezmění. Nebude to jen zásluhou rostoucí ceny ropy. Je v zájmu obchodníků s pohonnými hmotami, aby vysoké ceny udrželi co nejdéle. Jaro znamená, že lidé začnou víc cestovat, na silnice vyjedou i "sváteční" řidiči, i motorkáři. Benzín a nafta tak nepochybně potečou proudem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy