Bárta zakázal lobbistům z ODS vstup na ministerstvo

Karel Toman
19. 9. 2010 17:04
Na seznamu je i přítel pražského primátora Pavla Béma, podnikatel Roman Janoušek
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr dopravy Vít Bárta zakázal vstup na ministerstvo čtyřem lobbistům. Řekl to v pořadu Pressclub rádia Frekvence 1. Na jeho seznamu "nežádoucích osob" se ocitl Roman Janoušek, Ivo Rittig, Josef Jindra a Tomáš Hrdlička.

Bárta tak odpověděl na otázku, zda se ve svém působení v úřadě "setkal tváří v tvář korupci". "Setkal jste se s něčím, kdy jste byl přesvědčen: tady se kradlo, tady se korupčně jednalo," zeptal se moderátor.

"Já jsem vytvořil seznam osob, které mají zákaz vstupu na ministerstvo," reagoval Bárta. "V tuto chvíli tam jsou čtyři osoby. Kupříkladu je to Ivo Rittig, spojený s řadou dokumentů a otázek, které naznačují, že tam problém je," uvedl v pořadu ministr.

Lobbisté byli napojení hlavně na ODS

Rittig, občas přezdívaný Bendlův Dalík, je blízký přítel bývalého ministra dopravy Petra Bendla z ODS.

Kromě něj se zákaz vztahuje i na Tomáše Hrdličku, radního za ODS za Prahu 10, který je podle dřívějšího vyjádření Mirka Topolánka pražskou šedou eminenci se silným vlivem na chod města.

Zákaz vstupu dostal i významný podnikatel Roman Janoušek s vazbami na primátora Pavla Béma, také z ODS.

Posledním z Bártovy "černé listiny" je lobbista Josef Jindra. Jeho jméno je v poslední době skloňováno zejména ve spojení s náměstkem ministra obrany Jaroslavem Kopřivou, s nímž vyjednával provizi za stamilionovou armádní zakázku na nákup obrněnců Pandur.

Spolu se svou bývalou přítelkyní Kateřinou Neumannovou řídil Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci, které skončilo více než stomilionovým dluhem.

Bárta: Chci očistit jméno úřadu

"Jsou to všechno lidé, kteří jsou spojeni s otazníky ohledně dopravní infrastruktury a není dobře, aby se tam vyskytovali," vysvětlil Bárta. Dodal, že je pro něho tento postup jedinou cestou, jak se vlivu lobbistů bránit.

"Je to krizový management: jestliže má tento úřad očistit své jméno, tito lidé sem nesmí," vysvětlil Bárta. Přítomnost jmenovaných lobbistů na ministerstvu je podle Bárty nežádoucí vzhledem k jejich vazbám na dopravní infrastrukturu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Britská libra po odkladu schválení brexitové dohody oslabuje

Britská libra oslabuje poté, co dolní komora britského parlamentu o víkendu odsunula schválení brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Kolem 08:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela 0,6 procenta na 1,2905 USD. Minulý týden se přitom vyšplhala až na pětiměsíční maximum 1,2990 USD.

Podle analytiků nicméně víkendový vývoj snížil riziko brexitu bez dohody, což brání výraznějšímu propadu libry. Banka Goldman Sachs v nedělí snížila pravděpodobnost brexitu bez dohody na pět procent z dříve předpokládaných deseti procent, napsala agentura Reuters.

Euro si vůči libře připisuje zhruba 0,4 procenta na 0,8644 GBP. Vůči dolaru jednotná evropská měna ztrácí přibližně desetinu procenta na 1,1155 USD.

před 2 hodinami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

Další zprávy