Barbie na ústupu. Prohrává s příšerkami a mimozemšťany

Tereza Holanová Tereza Holanová
19. 7. 2013 12:38
Celosvětový prodej klesl o 12 procent, popularitu získává "ošklivá" konkurence
Foto: Mattel

El Segundo - S dlouhonohou panenkou Barbie si hraje stále méně holčiček - rodiče jim místo nich začínají kupovat jiné panenky, hlavně "příšerky" nebo "mimozemšťanky". Ukazují to nová čísla o prodeji barbín, která tento týden vydal největší výrobce hraček ve světě Mattel.

Ve druhém čtvrtletí prodej meziročně klesl o 12 procent, tržby činily 1,3 miliardy dolarů. Propad už přitom trvá déle než rok. Ve Spojených státech se panenek ve srovnání s rokem 2000 prodala jen polovina.

Částečnou útěchou je pro výrobce skutečnost, že na barbínách "kanibalizuje" jiný výrobek od Mattela, a to takzvané příšerky neboli panenky z kolekce Monster High Dolls. Těch se za duben až červen meziročně prodalo o 23 procent více. Hlavním konkurentem jsou pak "mimozemšťanky" Novi Star, které dodává na trh společnost MGA.

Vzdát se výroby barbín, které jsou na trhu již 54 let, se ale Mattel i přes klesající čísla nehodlá. "Víme, že stále slouží k tomu, aby se do nich děvčátka stylizovala," uvádí pro Financial Times výkonný ředitel Mattelu Bryan Stockton.

Jak se prodeje vyvíjí v Česku, tuzemská pobočka sdělit nechce. Jak ale potvrzuje Michaela Gilarová z Mattel ČR, roste obliba hraček Monster High, i když jsou podle ní určené pro starší holčičky, než které vyrůstají s barbínami. Co se týká panenek Barbie, nejoblíbenější podle Gilarové zůstávají mořské panny, víly a ty, které se objevují v "Barbie filmech".

Foto: V Berlíně otevřeli dům panenky Barbie

Foto: Velký sraz šlapacích autíček. Podívejte se na rarity:


 

Právě se děje

před 22 minutami

Rozbory vody z Bečvy po druhém úniku chemikálií potvrdily nadlimitní výskyt niklu

Výsledky rozborů vody z Bečvy, které ve Valašském Meziříčí-Juřince v úterý odpoledne odebrali inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP), prokázaly zvýšené množství niklu. Výsledky nepotvrdily zvýšený obsah kyanidů. Uvedli to mluvčí ČIŽP Radka Nastoupilová a valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek (ANO).

Na hladině řeky se v úterý vytvořila pěna. Podle Stržínka se znečištění do Bečvy dostalo z vyústění kanálu vedoucího z areálu rožnovské Tesly, tedy z toho, jímž podle policie před několika týdny do řeky unikl kyanid. "Jsem si plně vědom, že zatím nemáme křížovou kontrolu, tedy výsledky námi odebraných vzorků. Ale vzhledem k tomu, že jsme veřejnost upozornili na nebezpečí, jež by mohlo hrozit, považuji za nutné už nyní všechny uklidnit zprávou, že v řece není jedovatá látka. Jakmile budeme mít výsledky rozborů dalších vzorků, budeme veřejnost informovat," řekl Stržínek.

Nikl není podle inspekce pro člověka významně toxický, patří ale mezi potenciální karcinogeny a je rozšířeným kožním alergenem. Opakovaný kontakt nebo i požití může vyvolat přecitlivělost a alergické reakce. Toxicita je pro některé vodní organismy poměrně vysoká a z tohoto důvodu je jeho přípustná koncentrace v povrchových vodách limitována přísněji než v pitné vodě.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Řecko a Turecko zasáhlo zemětřesení

Část Řecka a Turecka v pátek zasáhlo zemětřesení s ohniskem v Egejském moři v hloubce 16,5 kilometru. Otřesy pocítili i obyvatelé Atén a Istanbulu, píše agentura AP. Ohnisko se nacházelo 13 kilometrů severně od řeckého ostrova Samos. Podle Evropského středomořského seizmologického centra (EMSC) otřes dosáhl síly 6,9 stupně, turecké úřady uvádí sílu 6,6 stupně.

Podle prvních zpráv z tureckých médií největší škody zaznamenalo pobřežní město Izmir, kde žijí tři miliony obyvatel, a jeho okolí. V oblasti se zřejmě zřítilo několik budov. Škody hlásí také řecký ostrov Samos, kde žije 45 000 obyvatel. Podle agentury AFP pobřeží ostrova zasáhlo malé tsunami. Ani z Řecka ani z Turecka nejsou zatím hlášeni mrtví či ranění.

před 1 hodinou

Elektronická evidence tržeb se odkládá až do konce roku 2022

Odklad elektronické evidence tržeb (EET) se prodlouží až do konce roku 2022. Prezident Miloš Zeman tuto změnu zákona podepsal, informoval dnes ČTK jeho mluvčí. Důvodem odkladu je podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) snaha ulevit podnikatelům v době koronavirové epidemie. Podle expertů i opozice to znamená konec tohoto projektu.

Povinnost EET je prozatím zrušena do konce letošního roku. Vláda navrhla další odklad na základě aktuální situace kolem šíření koronaviru, výhledu ekonomiky a konzultace s podnikatelskými svazy, asociacemi a komorami. O osudu EET se nejspíš rozhodne ve sněmovních volbách na podzim 2021. Schillerová věří tomu, že EET bude obnoveno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy