Banky blokují tisíce karet, už i Česká spořitelna

Petr Kučera Zdeněk John, Petr Kučera
18. 11. 2009 15:05
Z kartového centra Visa a Eurocard/Mastercard unikla data.
Foto: VISA

* K tuzemským bankám, které blokují ohrožené karty klientů, se přidaly ČS a Raiffeisenbank * Problém se týká i Německa, tam je ohrožených karet asi 100 tisíc * Banky ukliďnují klienty: vyměníme karty, peníze jsou v bezpečí

Berlín, Praha - Tisíce klientů tuzemských bank mají zablokovanou svou platební kartu nebo je to v příštích hodinách a dnech čeká. Banky k tomuto kroku přistupují po varování z karetního centra Visa a Eurocard/Mastercard.

U největšího vydavatele karet v Česku, v České spořitelně, čekají, že problém postihne desítky, možná stovky klientů. "Nyní prověřujeme situaci, identifikujeme ohrožené karty a budeme je také blokovat. Řádově by mělo jít o stovky karet, ne více," říká Aktuálně.cz mluvčí ČS Pavla Langová. "Většina blokací je čistě preventivního rázu a klienti za ní samozřejmě nic neplatí," dodává.

"Upozornění od karetních asociací se řádově dotýká několika tisíc našich karet. Část karet již byla klientům vyměněna, zbytek karet se monitoruje a v případě reálného ohrožení dojde k výměně. Novou kartu má klient k dispozici zhruba do týdne, zdarma. Vše zajišťuje banka, pokud sami nepřistoupíme k blokaci karty, nemusí se klient ničeho obávat," řekl Aktuálně.cz mluvčí další banky, Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

Desítky, stovky, tisíce

Stejný krok už v minulých dnech podnikly ČSOB, Komerční banka a tuzemská pobočka Volksbank. Ve všech případech jde o desítky či stovky zákazníků.

Také německé banky spustily gigantickou akci, aby uchránily ohrožené peníze svých klientů - stahují od nich více než sto tisíc platebních karet Visa a Eurocard/Mastercard a vyměňují je za nové.

Důvodem tohoto - svým rozsahem zcela bezprecedentního - kroku je únik dat z kartového centra, kvůli kterému se banky obávají o bezpečnost peněz svých klientů.

Akce v Německu se týká například Volksbank a Raiffeisenbank, upozornil list Financial Times Deutschland.

Tento list označuje akci za největší svého druhu, ještě nikdy nemusely banky měnit tak velký počet karet.

Stejné varování jako pro české banky

Německé banky reagovaly na varování, které se týká klientů platících v posledním roce svou kartou v cizině, především ve Španělsku.

Kartové centrum Visa a Eurocard/Mastercard upozornilo na "útok vedený španělskou společností, která se pokusila získat údaje o kreditních kartách zákazníků."

Visa i Eurocard/Mastercard mají propracovaný systém "poplachů", o kterých informují průběžně banky. Na nich pak záleží, jak zareagují.

Podobné útoky na platební karty z minulosti ukazují, že nejohroženějším údajem je vždy číslo karty. U některých typů karet stačí znát pouze tento údaj a pak lze kartou po internetu platit prakticky kdekoliv na světě.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

před 1 hodinou

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší Trumpovo pravidlo nulové tolerance k migraci

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší nařízení z dob vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa, které zavedlo "nulovou toleranci" vůči migrantům přecházející hranici mezi Mexikem a Spojenými státy ilegálně. V úterý o tom informovala agentura AP. Toto pravidlo vedlo k rozdělení tisíců rodin.

Úřadující ministr spravedlnosti Monty Wilkinson v nových instrukcích pro federální prokurátory uvedl, že ministerstvo se vrací ke své dřívější praxi, kdy se případy posuzovaly individuálně.

Politika "nulové tolerance" znamenala, že každý dospělý člověk chycený při ilegálním přechodu hranice měl kvůli tomu být trestně stíhaný. Děti nemohou být vězněny se svými příbuznými, a tak byly rodiny rozdělovány a děti byly posílány do zařízení spravovaných ministerstvem zdravotnictví. Takový osud potkal více než 5500 nezletilých, uvádí agentura AP. V roce 2018 bylo rozdělování zastaveno, ale i pak pokračovalo v menším rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy