Bakalovi lidé předali státu scénář pro další dny v OKD

Ekonomika Ekonomika
1. 11. 2013 13:53
Studii dostane k dispozici i premiér Rusnok, NWR ale trvá na tom, že není veřejná.
Hornická demonstrace v Ostravě.
Hornická demonstrace v Ostravě. | Foto: ČTK

Praha - Společnost NWR, vlastník důlní firmy OKD, předala ministrovi průmyslu v demisi Jiřímu Ciencialovi studii řešení situace v podniku. Obsah dokumentu nezveřejnila.

Studii dostane k dispozici i premiér Rusnok, NWR ale trvá na tom, že není určena pro členy skupiny, která řeší krizovou situaci v OKD a hornictví v Moravskoslezském kraji.

OKD kvůli špatným výsledkům a kritické situaci na trhu s uhlím - nejhorší za několik desítek let - začala s úspornými opatřeními. Propustila už 250 lidí z administrativy a chce zavřít ztrátový Důl Paskov.

Podle mluvčí ministerstva průmyslu má materiál předložený NWR dvě části. Jedna se zabývá Dolem Paskov, druhá situací celého OKD a hornictví v regionu. „Pokud vím, NWR poslala materiál jen nám, nikomu jinému. Oznámili nám, že si nepřejí, aby materiál dostali členové pracovní skupiny nebo hejtman," cituje agentura ČTK mluvčí ministerstva Dronskou.

"Jde o interní dokument, který si od NWR/OKD vyžádalo ministerstvo průmyslu. Podle našich vědomostí nikdy neměl být předmětem jednání krizového štábu pro řešení situace v Moravskoslezském kraji," uvedl mluvčí OKD Marek Síbrt.

S uzavřením Dolu Paskov nesouhlasí odboráři, podle nichž jsou pod zemí ještě miliony tun uhlí, které by se daly vytěžit. Pokud nepomůže stát, chce OKD důl zavřít ke konci roku 2014. Odboráři, vláda i představitelé kraje chtějí, aby tam firma těžbu minimálně prodloužila.

Upozornění vydavatele: Spoluvlastníkem firmy NWR je Zdeněk Bakala, který také vlastní CentrumHolding, vydavatele deníku Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 39 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy