Bakala: O osudu RPG Byty se rozhodne do konce roku

ČTK ČTK
3. 4. 2014 19:43
Podle Bakaly se jeho partneři z BXR rozhodli firmu RPG Byty prodat. On sám se podle svého vyjádření na prodeji této firmy aktivně nepodílí a ze skupiny BXR odchází.
Zdeněk Bakala.
Zdeněk Bakala. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Podle podnikatele Zdeňka Bakaly se o osudu společnosti RPG Byty, kterou vlastní mezinárodní investiční skupina BXR, rozhodne do konce letošního roku.

RPG Byty jsou největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v ČR a v Moravskoslezském kraji spravují zhruba 44 tisíc bývalých bytů těžební společnosti OKD. Prostřednictvím RPG Byty vlastní tyto byty skupina BXR.

Bakala odchází

Podle Bakaly se jeho partneři z BXR rozhodli firmu RPG Byty prodat. On sám se podle svého vyjádření na prodeji této firmy aktivně nepodílí a ze skupiny BXR odchází.

Ohledně firmy RPG Byty, ve které nyní vlastní zhruba 46 procent, má prý dlouhodobě odlišný investiční přístup než partneři.

"Situace v RPG Byty je velmi jednoduchá. Moji partneři, a já jim rozumím, se rozhodli prodat. A já musím nabídnout svůj podíl s nimi," uvedl podnikatel. Dodal, že ve stanovách firmy RPG Byty je povinnost obou stran prodat svůj podíl v případě, že druhá strana se rozhodne k prodeji.

Společnost Domus, která sídlí v Nizozemsku a kterou vlastní investiční společnost BXR, v níž má zhruba poloviční podíl, podala žádost o vstup na amsterdamskou burzu. Podle plánu pro primární veřejnou nabídku akcií (IPO) se má ještě před vstupem firmy Domus na trh stát její součástí skupina RPG Property, která je akcionářem společnosti RPG Byty.

"To signalizuje pouze záměr, firma se později musí rozhodnout," řekl Bakala.

Kdy přijde nabídka nájemníkům?

Společnost RPG Byty získala byty od své mateřské firmy spoluvlastněné Bakalou RPG Industries, která je koupila v roce 2004 spolu se společností OKD. V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě převodu nabídne byty přednostně nájemníkům za netržních podmínek. To se ale dosud nestalo.

Domus chce prostřednictvím primární emise akcií získat 250 milionů eur (téměř sedm miliard korun). Společnost ve středečním prohlášení potvrdila, že plánuje vstup na burzu v letošním druhém čtvrtletí, v závislosti na podmínkách na trhu. Další detaily plánované nabídky zatím neposkytla.

Bakala skupinu BXR opouští kvůli sporům. Svůj padesátiprocentní nekontrolní podíl vymění za nákladního železničního dopravce Advanced World Transport, investiční poradenskou větev BXR Partners a komerční nemovitosti v Česku. Zároveň si ponechá podíl ve firmách NWR a RPG Byty.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy