Bakala nabízí téměř miliardu eur. Chce další důl

Veronika Skálová Veronika Skálová
5. 10. 2010 16:30
NWR a důl Bogdanka by vytvořily největší důlní společnost v regionu
NWR chce další důl v Polsku. Ilustrační foto.
NWR chce další důl v Polsku. Ilustrační foto. | Foto: Karel Toman

Praha - Další růst svého uhelného impéria plánuje miliardář Zdeněk Bakala. Jeho společnost New World Resources (NWR) oznámila svůj záměr odkoupit od majitelů 75 procent akcií polské černouhelné společnosti Bogdanka. Vznikla by tak největší středoevropská těžební společnost.

NWR, pokud spoklne důl Bogdanka, bude vlastnit zásoby černého uhlí ve výši 658 milionů tun s očekávanou dlouhodobou produkcí asi 25 milionů tun černého uhlí ročně.

Bakala chce ročně těžit 25 milionů tun

Bogdanka je důl na východě Polska s rozlohou 57 kilometrů čtverečních. Denní produkce dolu se pohybuje kolem 23 až 24 tisíc tun uhlí. Vzhledem ke své poloze dodává důl uhlí především podnikům ve středním a východním Polsku. Mezi nejvýznamnější odběratele uhlí z Bogdanky patří elektrárny Kozienice, Połaniec a Ostrołęka.

Za akcie nabízí Bakalova společnost v přepočtu 857 milionů eur, téměř polovinu investice plánuje pokrýt z vlastních zdrojů, další finance si chce zajistit úvěrem od svého většinového akcionáře společnosti BXR Mining B.V. a společností J.P. Morgan Securities a Citibank Europe. akcionářům nabízí o 13 procent vyšší cenu, než za jakou se obchodují akcie Bogdanky na varšavské burze.

Pro NWR by odkup Bogdanky nebyl prvním krokem na polské území. Prostřednictvím své dceřiné společnosti Karbonia působí v oblastech Dębiensko a Morcinek.

New World Resources patří k lídrům černouhelného trhu ve střední Evropě už nyní, hodnota společnosti se pohybuje okolo 2,3 miilard eur.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy