Babiš vyhrál spor s PKN Orlen. Dostane dvě miliardy

Ekonomika Ekonomika
30. 6. 2009 15:47
Orlen musí Agrofertu vyplatit 77,2 milionů eur, tedy dvě miliardy korun
Andrej Babiš, generální ředitel a předseda představenstva firmy Agrofert
Andrej Babiš, generální ředitel a předseda představenstva firmy Agrofert | Foto: Agrofert

Praha - Společnost Agrofert Andreje Babiše vyhrála spor u pražského soudu s polskou ropnou firmou PKN Orlen. Poláci musí Agrofertu vyplatit 77,2 milionů eur (tedy asi dvě miliardy korun) za to, že odstoupili od smluv při prodeji části Unipetrolu Babišově firmě, napsal server iDNES.

Uvedla to v úterý advokátní kancelář Pokorný, Wagner & spol.

Firma Agrofert uzavřela před privatizací Unipetrolu s PKN Orlen smlouvy, podle nichž měl Agrofert získat část petrochemického gigantu Unipetrol. Po prodeji státního podniku ale Poláci od smluv odstoupili, což podle soudu nesměli udělat.

Agrofertu mělo podle smluv připadnout po dokončení privatizace dohromady pět společností. PKN Orlen ale po privatizaci označila cenu za společnosti za příliš nízkou.

Poláci získali český Unipetrol loni. Za 63procentní podíl zaplatili zhruba 14,5 miliardy korun. Součástí holdingu jsou také firmy Benzina, Chemopetrol, Česká rafinérská nebo Spolana.

Loňský zisk společnosti Agrofert Holding před zdaněním dosáhl 6 153 milionů korun.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy