Babiš vyhrál spor s PKN Orlen. Dostane dvě miliardy

Ekonomika Ekonomika
30. 6. 2009 15:47
Orlen musí Agrofertu vyplatit 77,2 milionů eur, tedy dvě miliardy korun
Andrej Babiš, generální ředitel a předseda představenstva firmy Agrofert
Andrej Babiš, generální ředitel a předseda představenstva firmy Agrofert | Foto: Agrofert

Praha - Společnost Agrofert Andreje Babiše vyhrála spor u pražského soudu s polskou ropnou firmou PKN Orlen. Poláci musí Agrofertu vyplatit 77,2 milionů eur (tedy asi dvě miliardy korun) za to, že odstoupili od smluv při prodeji části Unipetrolu Babišově firmě, napsal server iDNES.

Uvedla to v úterý advokátní kancelář Pokorný, Wagner & spol.

Firma Agrofert uzavřela před privatizací Unipetrolu s PKN Orlen smlouvy, podle nichž měl Agrofert získat část petrochemického gigantu Unipetrol. Po prodeji státního podniku ale Poláci od smluv odstoupili, což podle soudu nesměli udělat.

Agrofertu mělo podle smluv připadnout po dokončení privatizace dohromady pět společností. PKN Orlen ale po privatizaci označila cenu za společnosti za příliš nízkou.

Poláci získali český Unipetrol loni. Za 63procentní podíl zaplatili zhruba 14,5 miliardy korun. Součástí holdingu jsou také firmy Benzina, Chemopetrol, Česká rafinérská nebo Spolana.

Loňský zisk společnosti Agrofert Holding před zdaněním dosáhl 6 153 milionů korun.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy