Asijští turisté milují Prahu,jejich počty rychle rostou

Veronika Skálová Veronika Skálová
13. 12. 2010 13:55
Za tři letošní čtvrtletí přijelo z Asie o 22 procent více turistů než loni.
Asijští návštěvníci patří podle Okamury mezi nejmajetnější, v průměru utratí v Česku 2500 korun na hlavu a den.
Asijští návštěvníci patří podle Okamury mezi nejmajetnější, v průměru utratí v Česku 2500 korun na hlavu a den. | Foto: Aktuálně.cz, Ludvík Hradílek

Praha - Zatímco turisté ze západu od našich hranic se k cestám do Česka neodhodlávají zrovna dvakrát překotně, cestovatelé z mnohem vzdálenější Asie přibývají po tisících.

Zatímco podle údajů Českého statistického úřadu letos přijelo do Česka jen o 5 procent zahraničních turistů víc než před rokem, turistů z Koreje přijelo o 34 procent více, z Číny o 32 procent více a z Japonska o 21 procent více.

"Celkově přijelo do naší země letos za první tři čtvrtletí zatím 456 tisíc asijských turistů, což znamená celkový meziroční nárůst o nevídaných 22 procent. Asijští turisté se tak svými počty propracovali v celkovém pořadí hned za první Němce, kterých k nám jezdí nejvíce," upozornil mluvčí a viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura.

Lidé z Asie utrácejí nejvíce

Upozornil, že právě turisté z asijských zemí patří mezi ty, kteří na své dovolené vyhledávají nejvyšší standard ubytování a utrácejí nejvyšší částky. Jejich útrata činí v průměru okolo 2500 korun na hlavu a den.

"Hlavním důvodem, proč především Praha láká asijské turisty, je především unikátní rozlehlé středověké historické centrum, které asijská města nemají. Například Japonsko je zemí s častými zemětřeseními, a proto se stavby v minulosti stavěly ze dřeva, aby v případě pádu nezranily obyvatele. Důsledkem je však to, že se v Japonsku nedochovala žádná historická centra měst, jelikož dřevo tak dlouho nevydrží," vysvětlil zájem o Prahu Okamura.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy